Zpravodajství

VIDEO: Variace na téma kyslík, dusík a uhlík

VIDEO: Variace na téma kyslík, dusík a uhlík

Všechno to jsou jenom variace na téma kyslík, dusík a uhlík. To jsou slova Josefa Somra coby vědce-biologa v důchodu v novém filmu režiséra Vladimíra Michálka, který dnešním dnem vstupuje do kin. Na snímku O rodičích a dětech se coby koproducent podílela i televize Nova.


Příběh se odehrává převážně v pražské Stromovce a je prošpikovaný návraty do minulosti obou hlavních postav - otce v podání Josefa Somra a jeho syna Davida Novotného. Pánové se  na své postavy připravovali celý rok, proto je jejich herecký koncert dotažný do detailů a pozorný divák zaznamená na mnoha místech shodu v pohybech a gestech. "Natáčení s Davidem Novotným na mě nezanechalo, doufám, žádné nepříjemné stopy, takže moje defekty snad nejsou tak moc poznatelný," vtipkoval Josef Somr na tiskové konferenci a jeho filmový syn David Novotný kontroval: „A já absolutně popírám, že bych měl kdykoli cokoli společného s panem Somrem, byť by to měly být miniaturní pohyby."

Podoba čistě náhodná
Snímek mimo celodenní procházky parkem sleduje setkání Novotného filmové partnerky v podání neherečky Mariany Kroftové a Novotného syna, kterého si zahrál slovenský herec Luboš Kostelný. Režisér Vladimír Michálek měl při výběru herců a jejcih dětských představitelů šťastnou ruku, což nejviditelněji odhaluje pozoruhodná podoba Novotného s Kostelným. "Dnes jsme podobou skoro více bratři než otec a syn," smál se Luboš Kostelný.  

Somr jako mumie
O několik let zpět se ve filmu vrací i Josef Somr, a to s bujnou kšticí a bez knírku. „Tak si nějak představuju mumii," kometuje proměnu herec. „A vím, že už v mládí jsem musel vypadat strašně," dodává herec, který už něklolik let nepřijal větší filmovou roli. 

Nechá si Hakl zprznit knihu?
Michálek má za sebou filmy jako Amerika, Je třeba zabít Sekala nebo Babí léto. O filmovém zpracování knihy O rodičích a dětech ale dlouze přemýšlel. "Povídal jsem si s autorem (Emilem Haklem, pozn. redakce), jestli by si nechal sprznit knihu," komentoval zrod scénáře režisér. Na cestě od předlohy k filmu došlo k řadě změn a autoři přiznávají, že chtěli aby snímek vyzněl komorně až intimně, proto některé velkolepé pasáže ze stejnojmenné knihy Emila Hakla do scénáře nedali.

Přípravy a zkoušení textu trvaly rok. Až pak se začalo natáčet. "Takže to samotné natáčení byla lehounká záležitost. Člověk už může jenom pozorovat, hlídat si detaily a jemnosti," usmívá se režisér.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz