Zpravodajství

OBRAZEM: Klausova inaugurace a podpis za milion

OBRAZEM: Klausova inaugurace a podpis za milion

Václav Klaus se v pátek na dalších pět let ujal prezidentského úřadu. Své druhé funkční období zahájil ve Vladislavském sále Pražského hradu při schůzi parlamentu, kde složil před zraky zákonodárců a stovek dalších hostů ústavou předepsaný slib. Stvrdil ho podpisem platinovým perem za milion korun.

Prezident Václav Klaus zdůraznil v projevu , že i v budoucnu bude postupovat v souladu s ústavou, využívat možností, které mu dává, bude však opatrně. Připomněl, že v blízké budoucnosti čeká Českou republiku předsednictví EU. I v této souvislosti by chtěl, aby "vláda s prezidentem táhla za jeden provaz". Zmínil se také o významu krajských voleb, na které se česká politická scéna chystá na podzim.

Klaus: Úřad budu i nadále brát jako službu mé zemi

"Úřad budu i nadále brát jako službu mé zemi a jejím lidem, chci poděkovat občanům, kteří mi tak silně vyjadřovali podporou," uvedl. Na politické scéně je podle něj třeba usilovat o větší svornost a kooperativnost a zvyšovat důvěru veřejnosti v nepochybně vysoce demokratický systém.

Klausův druhý prezidentský mandát vyprší 7. března 2013. Příště se o nejvyšší úřad ucházet nemůže, protože hlavou státu se nelze stát více než dvakrát za sebou. Poprvé byl zvolen v roce 2003, úřadu se tehdy ujal rovněž 7. března.

Uctění památky T.G. Masaryka a další nezbytné ceremonie

Dopoledne plné ceremonií zahájil Klaus na Hradčanském náměstí uctěním památky zakladatele československého státu Tomáše Garrigua Masaryka, od jehož narození právě uplynulo 158 let.

Klaus složil slavnostní slib krátce po 10:00 ve Vladislavském sále Pražského hradu, čímž se stal na dalších pět let hlavou českého státu. Inauguraci doprovodilo tradičních 21 salv z dělostřelecké baterie na Petříně.

Následovala vojenská přehlídka na třetím hradním nádvoří. Klause na této slavnostní ceremonii doprovodila i ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Klaus se pak šel pozdravit i s občany, kteří se jako diváci účastnili slavnostní vojenské přehlídky. Ti mu podávali ruce a s nově zvoleným prezidentem se vítali.

Po přehlídce staronový prezident položil květiny k ostatkům svatého Václava ve svatovítské katedrále.

Není to jen formalita
Složení slibu ve Vladislavském sále Hradu je sice slavnostní, nikoli ale jen formální záležitost. Prezidentského úřadu se totiž každý ujímá právě až v okamžiku, kdy složí slib. Kdyby to neudělal nebo ho složil s výhradou, hlavou státu by se nestal.

Klaus: Slibuji věrnost České republice. Slibuji ...

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," zní text prezidentského slibu, který Klaus složil do rukou předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD). Závazek následně stvrdil podpisem, tentokrát speciálním platinovým perem v hodnotě milionu korun. Minule mu připravené pero nepsalo, a tak musel Klaus pohotově vytáhnout z náprsní kapsy vlastní. ( Více zde )

Na závěr se Klaus ve Španělském sále sešel s hosty, kromě poslanců a senátorů jsou to například diplomaté, zástupci církví, vysokých škol či armády, hejtmani a vysocí představitelé justice. Na Hrad, který je v těchto dnech kvůli inauguraci částečně uzavřen, dorazil i bývalý prezident Václav Havel s manželkou Dagmar.

Španělský sál byl v únoru také místem prezidentské volby, Klaus byl zvolen ve třetím kole druhé volby, a to těsnou nadpoloviční většinou. Tehdy výsledek závisel na každém hlasu a účast poslanců a senátorů na parlamentní schůzi byla téměř stoprocentní.

Talmanová oficiálně partnerkou Topolánka

Poprvé v roli oficiální partnerky premiéra Mirka Topolánka (ODS) se na inauguraci ukázala Topolánkova přítelkyně, místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová (ODS). Předsedu vlády doprovodila do Vladislavského sálu a poté i na slavnostní vojenskou přehlídku na třetí hradní nádvoří. (Více zde)

Klaus pojede na Slovensko

Šestašedesátiletý Klaus je po Havlovi druhým prezidentem samostatné České republiky a desátou hlavou státu od vzniku Československa v roce 1918.

Klaus již oznámil, že jeho první zahraniční cesta ve druhém funkčním období povede na Slovensko a odtud pojede do Polska. Rovněž před pěti lety zamířil nejprve k východním sousedům.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz