Zpravodajství

Za facku vlastnímu dítěti pokuta?!

Pokud je i ve vaší rodině zvykem občas řešit výchovné problémy s dětmi vařečkou nebo páskem od kalhot, zbystřete pozornost. Už brzy to možná bude přísně zakázáno. A kdo by se zákaz odvážil porušit, čekala by ho tučná pokuta. Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková by totiž ráda tělesné trestání dětí vymýtila pomocí zákona o rodině.

Výchovné pohlavky a facky. To je přesně to, co by mělo podle ministryně z českých rodin zmizet. Tělesné tresty chce zakázat úplně. Platit by to mělo třeba i pro pohlavek.

Výprask varečkou má u nás hluboké kořeny

Podle ministryně jsou tělesné tresty navíc pro dítě ponižující. Jenže se zdá, že právě facka je u nás hluboce zakořeněná. Nejeden z nás dostával doma vařečkou nebo opaskem.

Přitom jen patnáct procent rodičů u nás tělesné tresty nepoužívá. Sedmdesát procent je používá přiměřeně, zbývajících patnáct procent dětem až ubližuje.

Snahou postavit tělesné tresty mimo zákon ale psychologové přesto nadšeni nejsou. Podle nich toho úměrný pohlavek často řekne víc, než tisíc slov.

Ve Švédsku nesmíte dítě ani plácnout přes zadek

Tělesné tresty jsou už zakázány v řadě zemí. Ve Skotsku je trestné i to, když dětmi třesete. Průkopníkem v zákazu je Švédsko. Zavedli ho tam ze dne na den a bez velké debaty. Trestné je tam i plácnutí dítěte přes zadek.

U nás by se takové překročení zákona zatím netrestalo. Později by ale rodiče mohli mít problém se sociálními pracovníky.
I sama ministryně ovšem přiznává, že kolem této části nového zákona očekává bouřlivou debatu v Parlamentu.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz