Zpravodajství

Mezinárodní den žen: karafiátový fanatismus nebo boj za rovnoprávnost?

Máme, anebo nemáme slavit Mezinárodní den žen? Mladší generace se jistě ohradí se slovy, že je to svátek, který patří do dob komunismu a je proto třeba odsunout ho do ústraní. Mezinárodní den žen si tak připomínají spíše starší občané. Ne snad z nostalgie, ale prostě jen proto, že v chtějí udělat radost své něžnější polovičce. Původní myšlenka svátku žen má ale daleko hlubší kořeny. Letos se MDŽ slaví už po sté.

V České republice je Mezinárodní den žen spojen s "karafiátovým fanatismem" komunistické totality. Tehdejší KSČ bohužel tento den využila k propagandě komunistického režimu a pokřivení vědomí obyvatelstva. Rudé karafiáty, hodiny výtvarné výchovy a lepení přáníček a v neposlední řadě i verše představitelek Svazu žen asi pamětníci jen tak nezapomenou.

Pompézní oslavy, které se k 8. březnu pojily v minulém režimu, jsou ale naštěstí ty tam a podstata svátku a jeho původní náplň se pomalu vrací. I když prozatím pouze mezi starší generací.

Boj za rovnoprávnost

Původní myšlenka svátku má ale s komunistickým režimem pramálo společného. Jeho historie sahá do počátku minulého století a je úzce spojená s bojem žen o rovnoprávnost, volební právo, lepší pracovní podmínky nebo zákaz práce dětí.

Mezinárodní den žen vznikl jako výročí stávky newyorských švadlen v roce 1909. Téhož dne se po celém světě od roku 1975 připomíná jako den mezinárodní solidarity žen všech zemí za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.

Den žen

Historie Dne žen, jak se mu zpočátku říkalo, začíná ale už v roce 1907, kdy na prvním sjezdu socialistek ve Stuttgartu vystoupila rakouská delegátka s myšlenkou, že by se ženy měly v určitý den v roce veřejně scházet a žádat volební právo.

Až o tři roky později, v roce 1910 na II. mezinárodní konferenci žen - socialistek v Kodani navrhla Klára Zetkinová, aby se ženy v příštím roce v různých zemích Evropy v určitý den sešly a požadovaly volební právo.

Poprvé se takto ženy sešly v roce 1911 v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku, Dánsku, v Americe, v Rusku poprvé v roce 1913. V dalších letech se březnový Den žen ustálil na datu 8.3.

V roce 1914 dne 8.března demonstrovaly ženy poprvé proti zbrojení, chystané válce, za propagaci mírových myšlenek, požadovaly přístup žen do veřejného a kulturního života, a žádaly občanskou a politickou rovnoprávnost.

V roce 1975 Mezinárodní den žen oficiálně uznala OSN a v důsledku toho jej přijaly mnohé národní vlády, jež o jeho existenci neměly dříve tušení.

Televizní noviny, nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz