Zpravodajství

V Jeseníkách se utrhla lavina, největší za poslední dobu

Teplé počasí a sněhová nadílka zvyšují lavinové nebezpečí. V Jeseníkách i Krkonoších platí třetí z pětistupňové škály. A právě v Jeseníkách se v pátek utrhla jedna z největších lavin za poslední dobu. Na hřebenech Krkonoš zase na turisty čeká zledovatělý terén. V Peci pod Sněžkou v sobotu musel u zraněného lyžaře zasahovat vrtulník. Chlapec skončil se zraněním břicha v trutnovské nemocnici.

Lavina v Jeseníkách spadl v oblasti Velkého kotle. "Ta lavina je středních rozměrů, je to žlabová lavina a desková. Délka je něco kolem 300 metrů," řekl nám Martin Chalupa z horské služby Jeseníky.

Největší starost dělají Horské službě neukáznění snowboardisté, kteří nerespektují výstražné značky a vyráží do rizikových míst i při lavinové trojce, která už znamená značné nebezpečí.

Podle horské služby mladí freerideři každodenně zbytečně riskují své životy. Například v prosinci tu lavina nesrovnatelně menších rozměrů než ta páteční, zranila tři lyžaře. Z toho jedno těžce.

Krkonoše: zledovatělé běžecké trasy

Horská služba v Krkonoších zase varuje běžkaře, aby se na túry nevydávali hned po ránu. Sníh totiž přes noc umrzne a trasy jsou zledovatělé. Na hřebenech se dokonce vytvářejí velké ledové plotny, po kterých se nedá pohybovat.

Pokud se běžkaři na zledovatělou plochu dostanou,mohou tam zůstat uvězněni. Nemůžou jít dál ani zpátky. Běžkaři by se proto měli držet pouze vyznačených tras a nevydávat se do blízkosti lavinových svahů. I oni totiž mohou svým pohybem spustit masu sněhu.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz