Zpravodajství

Tibeťané v Indii: Protest za lidská práva pokračuje

Asi stovka Tibeťanů bude pokračovat v šestiměsíčním protestním pochodu z Indie do své vlasti, přestože ho indická policie v pondělí zakázala. Organizátoři pochodu chtějí svou akcí upozornit na porušování lidských práv v Tibetu a prosadit jeho odtržení od Číny.

"Nyní začne ta zábavná část," prohlásil jeden z organizátorů pochodu Tändzin Cundue. "Jsme připraveni na jakékoli obstrukce. Budeme velmi mírumilovní, ale když je tolik lidí připraveno položit za něco život, policie nás nemůže zastavit," dodal s tím, že pokud policie aktivisty zadrží, po propuštění budou v pochodu pokračovat.

Místní policejní velitel Atul Fulzele v pondělí prohlásil, že demonstranti nesmějí opustit území okresu Kangra v indickém svazovém státě Himáčalpradéš. Podle něj účastníci protestního pochodu porušili dohodu mezi Dillí a tibetskou exilovou vládou. Ta podle Fulzeleho zaručuje, že tibetští aktivisté nebudou "provádět protičínské aktivity na indickém území".

Tibet obsadili komunisté

Indie byla v minulosti vůči Tibeťanům vstřícná. Po neúspěšném pokusu o odtržení od Číny v roce 1959 umožnila tibetskému duchovnímu vůdci dalajlamovi, aby v indické Dharamsále v okrese Kangra založil exilovou vládu. V současnosti se však Dillí obává, že protibetské postoje by mohly ohrozit rozvíjející se spolupráci s Pekingem.

Tibetští aktivisté zahájili svůj pochod v pondělí v Dharamsále u příležitosti 49. výročí dalajlamova odchodu do exilu. Svou akcí chtěli zviditelnit snahu Tibeťanů o odstranění čínské nadvlády a o samostatnost. Peking ovládá Tibet od roku 1951 a považuje ho za historickou nedílnou součást svého území, ačkoli podle Tibeťanů byla jejich země několik staletí nezávislá. 

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz