Zpravodajství

Teroristé unesli dva rakouské turisty v Tunisku, Češi zatím v klidu

Strašidlo terorismu už ohrožuje i lidi nedaleko českých hranic. Už od 18. únoru zadržují v severní Africe teroristé z Al-Káida dva rakouské občany. Ti jsou podle televizních záběrů v dobrém fyzickém stavu. Únos se odehrál v turisticky oblíbeném Tunisku. Češi ale zatím zájezdy do Tuniska masově neodvolávají.

Televize Al-Džazíra odvysílala nahrávku s prohlášením mluvčího organizace. Unesený konzultant a zdravotní sestra jsou podle něj v dobrém fyzickém stavu.

Možná už jsou v Alžírsku

Tuniská policie po pachatelích intenzivně pátrá. Není to ale jednoduchá práce. Kousek po kousku kriminalisté prohledávají od 18. února území, kde teroristé mohou ukrývat 51letého Wolfganga Ebnera a 43letou Andreu Kloiberovou. Podle některých policejních verzí jsou oba unesení již mimo území Tuniska. Vyplývá to i z prohlášení teroristů napojených na Al-Káida. Ti uvedli, že oba Rakušané jsou na území v severním Alžírsku.

Varování od teroristů

Nahrávka obsahovala varování turistům, že "ruka mudžáhidů je může dostihnout kdekoli na tuniské půdě". Teroristé zároveň varovali Rakousko před možnou záchrannou akcí. Pokud by se prý pokusilo oba turisty osvobodit, jejich život by visel na vlásku.

Češi mají zatím pro strach uděláno

Tunisko patří k oblíbeným zájezdovým destinacím i pro Čechy. Zatím se zdá, že ani terorismus je nemůže zastavit v cestě za sluncem a koupáním v moři. Oční lékařka Helena Tichá z Domažlic má v pátek odlétat s manželem na dvoutýdenní dovolenou do druhého největšího tuniského města Sousse. "Viděla jsem zprávu o tom únosu ráno na internetu. Ale strach zatím nemám," uvedla v úterý krátce po poledni.

Teprve později se však dozvěděla, že se k únosu přihlásila teroristická organizace Al-Kajdá. "To mne dost znejistělo. Budu sledovat, jak se to dál vyvíjí a ještě budu o odletu hodně přemýšlet," přiznala poté.

MZV: Pozor na individuální výlety!

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová našemu serveru sdělila, že Češi v turistických oblastech Tuniska mohou zůstat bez obav. "Bezpečnostní situace tam je stabilizovaná," uvedla mluvčí s tím, že u moře žádné nebezpečí nehrozí. "Turisté by ale neměli individuálně cestovat do vnitrozemí," dodala mluvčí s odkazem na únos rakouských občanů.

Do Tuniska míří další Češi

"Češi všeobecně platí za národ, který je imunní vůči nebezpečím. Jak to bylo například v souvislosti s bombovými útoky v Egyptě nebo tsunami. Řeknou si, že když si to jednou zaplatili, tak pojedou," řekl našemu serveru mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. "Pokud by ale současné události v Tunisku eskalovaly, mohlo by to vést k většímu rušení zájezdů. Jakékoli nebezpečí může snížit počet turistů," doplnil mluvčí.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz