Zpravodajství

VIDEO: Poskytovatelé internetu porušují zákon!

VIDEO: Poskytovatelé internetu porušují zákon!
Zdroj: TV Nova

Poskytovatelé internetového připojení ADSL často porušují zákon. Tvrdí to Český telekomunikační úřad. Podle něj výrazně vzrostl počet stížností zákazníků. Ve skutečnosti totiž mají mnohem pomalejší připojení, než společnosti slibují. Telekomunikační úřad proto poskytovatele vyzve, aby dali vše do pořádku. Jinak budou padat pokuty.

Zdroj: TV Nova

Pořiďte si internetové připojení 2048 kilobitů za sekundu jen za 350 Kč. Říkají často reklamy na ADSL připojení. A skutečnost?

"Bohužel ten internet chodí, rychlostí kolem 300 kilobitů za sekundu, takže si myslím, že je to klamání spotřebitele," řekl televizi Nova jeden z nespokojených zákazníků.

"Poskytovatelé porušují zákon o elektronických komunikacích, paragraf 63," řekla naší televizi mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková.

Rychlost garantovat nejde

Největší poskytovatelé ADSL s telekomunikačním úřadem nesouhlasí.

Naše smlouvy jsou absolutně v pořádku a vychází ze zákona," řekl ?? 

Poskytovatelé ve smlouvách totiž rychlost v podstatě negarantují. Používají jednoduchý trik. Vždy je napsáno, že ta rychlost dosahuje "až" těch daných hodnot.

A s tím telekomunikační úřad nesouhlasí. Zákazník totiž neví co nakonec dostane a tak poskytovatelé budou muset vše napravit. Úřad chce poskytovatele donutit, aby byla ve smlouvách uvedena například minimální garantovaná rychlost.

Zdroj: TV Nova

Poskytovatelé ADSL i nezávislí odborníci ale tvrdí, že to nejde. "U technologie ADSL za ceny tak jak jsou nastaveny není možné tuto rychlost ve 100% garantovat," řekl naší televizi expert na informační technologie Petr Dufek.

Jakým proudem informace tečou?

ADSL totiž funguje jako vodovod. Přivádíte-li do něj 100 litrů za sekundu, jeden odběratel bude mít průtok 100 litrů. Začne-li však odebírat vodu najednou deset lidí, už ke každému teče jen 10 litrů/sekundu. Telekomunikační úřad je ale neústupný, operátor bude muset garantovat rychlost. Jinak hrozí pokuta.

"V krajním případě můžeme udělit pokutu až do maximální výše 10 milionů korun," řekla nám Dana Makrlíková 

Pokud budou poskytovatelé ADsl donuceni garantovat rychlost, vzkazují, že to povede k rapidnímu zvýšení cen.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz