Zpravodajství

VIDEO: Šojdrová chce zrušit poplatky, koalice vyčkává

VIDEO: Šojdrová chce zrušit poplatky, koalice vyčkává

Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová ve čtvrtek předložila návrh na zrušení zdravotních poplatků. Vládní koalice chce ale poplatky řešit až v dubnu.

Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová a někteří další poslanci sněmovně ve čtvrtek předložili návrh na zrušení poplatků za pobyt novorozenců v nemocnici. Podali jej i přesto, že lídři koalice se ve středu shodli na tom, že dopad všech zdravotnických poplatků vyhodnotí v dubnu.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek (ODS) po středečním jednání vyjádřil naději, že Šojdrová bude s koaliční dohodou spokojena a vlastní iniciativu nepředloží.  

Změny chce i ODS 

 Šojdrová v dnešním tiskovém prohlášení uvedla, že Topolánka před středeční schůzkou koalice žádala o projednání svého návrhu, premiér jí prý ale řekl, že koaliční devítka o něm jednat nebude. "Ujistil mne, že také ODS má zájem o některé změny ve zdravotnických poplatcích a do 14 dnů by měly být všechny návrhy shromážděny. Poplatky týkající se dětí by měly být mezi nimi," napsala poslankyně v prohlášení.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že ministr Tomáš Julínek (ODS) respektuje rozhodnutí koalice. Původně chtěl vyhodnotit poplatky až za půl roku. "Analýzy budou, z nich se dají udělat závěry. Neznamená to, že už budeme všechno kompletně vědět, ale některé věci se mohou v koalici dohodnout a upravit a u jiných si řekneme, tady ještě data nemáme, počkejme," řekl mluvčí. 

Změny posoudí odborníci

Návrhem Šojdrové by se sněmovna mohla začít zabývat na schůzi, kteráu začne koncem dubna. Jedním z těch, kdo pod novelu připojil svůj podpis, je křesťanský demokrat Ludvík Hovorka. Dalším ze spoluautorů je lidovec Jiří Carbol, který uvedl, že novelu spolupodepsal i místopředseda sněmovního klubu KDU-ČSL Tomáš Kvapil. Podle Šojdrové podepsali návrh také někdejší sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. 

Ve středu se koalice dohodla na sestavení týmu, který posoudí návrhy na změny ve zdravotnictví. "Ve skupině by měli být za každou stranu tři lidé - dva odborníci a jeden politik," řekla první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. 

Návrh má šanci

Pokud Šojdrová a jiní koaliční poslanci budou prosazovat zrušení některých poplatků bez toho, aby čekali na celkovou koaliční dohodu, má jejich návrh i tak slušnou šanci na schválení. Opozice totiž žádá zrušení všech plateb, a jakýkoli dílčí návrh umožňující odstranění aspoň některých by tak zřejmě mohla podpořit. Stínový ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD řekl, že socialisté jsou připraveni na kompromis, kdy by byli osvobozeni od poplatků například alespoň mladiství a důchodci. Šojdrové návrh je podle něj příliš úzký a neřeší nic. 

Předseda sněmovní frakce KDU-ČSL Pavel Severa ráno uvedl, že mu Šojdrová předložení novely neoznámila. Také on se odvolal na středeční koaliční domluvu, podle níž by neměli koaliční poslanci napříště podávat nekonzultované novely. 

Poplatky se nelíbí i Zubové

O předložení návrhu na zrušení poplatků za děti uvažovala i Olga Zubová ze Strany zelených. ČTK ale řekla, že ona a podle jejích informací ani nikdo další od zelených Šojdrové novelu nepodepsali. Kdyby se však podle Zubové v otázce poplatků "nešlo dál", je připravena případně iniciativu lidovecké poslankyně podpořit. 

"Návrh je nesystémový, protože my chceme osvobození pro širší skupinu, například i dlouhodobě nemocné seniory. Nemá cenu kvůli každé skupině schvalovat novou novelu," míní místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. 

Od ledna pacienti platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit mají také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim má ale zdravotní pojišťovna vrátit.

Čunek se do vlády zatím nevrací 

Vstup Jiřího Čunka zpět do vlády ve středu večer údajně předsedové koaličních stran ve středu večer neřešili.

Mirek Topolánek pouze připomněl nutnost dohody o návratu předsedy lidovců se zelenými. Jiří Čunek tak do vlády pravděpodobně nevstoupí do doby, než se ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zotaví z nedávné operace srdce.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz