Zpravodajství

Malí muži jsou největší žárlivci

Holandští a španělští vědci dospěli k závěru, že muži malé postavy žárlí nejvíce ze všech. Při výzkumu se vyptávali 549 mužů a žen na to, jaké mají zkušenosti s žárlivostí, a snažili se přijít na faktory, které k jejich nejistotě přispívají nejvíce.

Muže obecně vzato znervózňovali atraktivní, bohatí a silní rivalové, ale vyšší muži se cítili sami sebou ve většině jistější. Podle vědců naopak ženy nejvíce žárlily na krásu a šarm jiných žen, a výška u nich v tomto směru nehrála roli. Zato se ukázalo, že ženy průměrné výšky jsou plodnější a zdravější. U mužů je výška téměř automaticky spojována s jejich společenským postavením, dominancí a přitažlivostí, a právě proto vyšší muži tolik nežárlí. Jsou si sami sebou jistější.

Vědci také zjistili, že výška je jedním z prvních rysů, kterých si na druhých lidech okamžitě, již při prvním kontaktu, všimneme, a proto je spojována se společenským postavením. Dřívější výzkum také ukázal, že vyšší muži jsou častěji úspěšní ve svém povolání, vydělávají více a mají atraktivnější přítelkyně.

Podle jednoho z britských psychologů není však výsledek studie zcela jednoznačný: "Žárlivost je druh strachu. Je to obava, že ztratíte někoho, koho milujete. Jedním ze základních faktorů je tu sebedůvěra, na kterou má výška postavy samozřejmě vliv, ale roli tu hrají i další faktory, jako například plešatost," tvrdí psycholog. 

Korzo

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz