Zpravodajství

Mít u sebe marihuanu už nebude trestné

Mít u sebe marihuanu už nebude trestné
Zdroj: TV Nova

V České republice by mohlo být v budoucnu jasno, jaké množství drog bude možné mít u sebe, aniž by tím dotyčný páchal trestný čin. Doteď totiž zákon uvádí jen formulaci "větší než malé množství drog". To vyvolávalo řadu sporů. Kde tedy bude hranice? Vyřešit to má novela trestního zákoníku.

Návrh novely trestního zákoníku nově rozlišuje drogy do dvou hlavních kategorií. Na měkké a tvrdé. V těch měkkých je třeba nejrozšířenější droga marihuana.

Gram marihuany, 25 lysohlávek

Před soudem neskončí člověk, který jí nebude mít víc než jeden gram, což je tak na deset cigaret. Před soudem neskončí ani v případě, že bude mít méně než tři rostliny konopí nebo 25 hub lysohlávek.

U tvrdých drog je zákon nejmírnější k extázi. Té bude moct mít narkoman 0,8 g, pervitinu a kokainu 0,5 g. Za nimi je hned Metadon s 0,4 g a morfin s 0,3 g. Heroinu k osobní potřebě muže mít člověk 0,2 g a úplně nejméně pak LSD, a to jen 5 desetitisícin gramu.

Pokutě neuteče

U drtivé většiny těchto drog se jedná o množství potřebné k deseti dávkám. I v takovém případě se ale nejedná o nic legálního. I když bude mít narkoman drogy méně a nebude to tedy trestný čin, může i tak dostat alespoň pokutu. Jde totiž o přestupek.

Návrh přichází v době, kdy lékaři a odborníci na drogovou problematiku upozorňují na to, že stále mladší děti v Česku začínají kouřit marihuanu. Poslanecká sněmovna ho začne projednávat v pátek.

Marihuana: nová zábava nezletilých

Kouření konopí se u nás stalo běžnou zábavou už i mezi nezletilými žáky. Pětina z nich se v průzkumu přiznala, že marihuanu poznali dřív než ve třinácti letech. Přitom ještě v devadesátých letech znalo tuhle drogu pouze pět procent dětí.

Děti v dotaznících nejčastěji uváděly, že kouří marihuanu proto, aby se dostaly do nálady. Velkou roli ale hraje i zvědavost.

Takzvané "hulení" si dětské party dokonce natáčí na video nebo fotí a chlubí se tím na internetu. Podle odborníků je dnes marihuana pro řadu dětí dostupnější než alkohol.

Více než třetina dětí ale nekončí pouze u toho, že by marihuanu jen zkusila. Nezletilí přiznávají, že si ji dopřávají v průměru čtyřikrát týdně.

Televizní noviny

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz