Zpravodajství

Oblečení, které se vypere samo!?

Výrobci praček budou mít v blízké budoucnosti možná velké problémy. Usilovně na tom pracují vědci z liberecké Technické univerzity. Vyvíjejí oblečení, které se vypere úplně samo. Nebo spíš právě tím, že ho nosíte.

Představa, co s ušpiněným oblekem, by už v budoucnu nemusela nutně znamenat žádný společenský trapas. Stačí se totiž projít na denním světle a oblek se prý na nás rovnou vyčistí.

Když dojde k zašpinění textilie například šťávou z borůvek nebo nějakou jinou barevnou skvrnou, tak se skvrny samovolně odstraní působením ultrafialového záření při běžném nošení. To znamená, že tyto textilie by bylo teoreticky možné vůbec neprat a využívat stále.

Říkáte si, že je to nemožné? Vědci z liberecké univerzity už to ale dokázali.

Výzkum, který vědci začali, skončí v roce 2010. Další dobu pak bude ještě trvat, než se jejich objevu ujme průmysl. Zkrátka do té doby budeme muset své prádlo pořád ještě prát.

Televizní noviny
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Vojáci z Azovstalu půjdou před soud

Ukrajinští vojáci zajatí v továrním komplexu Azovstal půjdou před soud v separatistické Doněcké lidové republice. Uvedl to v pondělí vůdce samozvané republiky Denis Pušilin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov také sdělil, že výměna obránců Azovstalu za proruského oligarchu Viktora Medvedčuka není pravděpodobná. "Medvečuk je občan Ukrajiny. Nemá žádné napojení na Rusko a není voják. Lidé zajatí v Azovstalu jsou vojáci, je to úplně jiná kategorie lidí. Mluvit o nějakých dohodách je obtížné," řekl Peskov.

Píše se na Deník.cz