Zpravodajství

Kuba povolila počítače a mikrovlnky

Kubánci si budou moci po desetiletích zákazů poprvé volně koupit počítače a další elektroniku. Nová vládní směrnice potvrzuje slova Raúla Castra. Ten po únorovém nástupu do nejvyšší funkce slíbil zmírnit omezení týkající se každodenního života Kubánců.

V interním dokumentu vlády se uvádí, že vzhledem ke zlepšujícím se dodávkám elektřiny schválila nejvyšší místa prodej některého dříve zakázaného zboží. Seznam zahrnuje například počítače, DVD a videopřehrávače, televizory s úhlopříčkou 48 a 61 centimetrů, ale také elektrické tlakové hrnce, mikrovlnné trouby nebo automobilové alarmy.

Lidé na to možná nebudou mít

"Bude záležet na tom, kolik zboží a za jaké ceny bude na trhu. Jestli bude mzda pracujícího Kubánce stačit na to, abychom si ho mohli dovolit koupit," řekla k novému povolení kubánská lékařka Mercedez.

Od července 2006, kdy mu vážně nemocný Fidel Castro dočasně předal moc, řídil Kubu jeho 76-ti letý bratr Raúl. Formálním lídrem se stal koncem letošního února. Hned po nástupu do funkce prohlásil, že prioritou země bude uspokojování základních potřeb obyvatelstva, a to jak hmotných, tak duchovních.

TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz