Zpravodajství

VIDEO: Chebsko: druhá kráva nakažena katarální horečkou

Už druhá chebská kráva trpí katarální horečkou. Asi 20 kilometrů od prvního infikovaného skotu zjistili v pondělí veterináři výskyt nebezpečné nemoci. Chovatelé v osmi českých krajích musejí dobytek vakcinovat. Našemu serveru to sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Nemoc se u krav projevuje záněty ústní dutiny a kůže. Krávy na nemoc umírají jen zřídka, ale často se stávají zdrojem nákazy dalších zvířat," řekl našemu serveru mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Nebezpečná je podle něj nemoc hlavně pro ovce a kozy. "Umírá jich asi deset procent a v posledním stadiu nemoci mají zvířata namodralý jazyk. Pro člověka není nemoc nebezpečná vůbec," vysvětlil Duben.

Druhá nakažená kráva žije v hospodářství u Dolního Žandova na Chebsku.

Ochranná pásma se neposunují

Katarální horečka se šíří Evropou od severozápadu a v posledních dnech dorazila k hranicím České republiky. "Proto je potřeba proti nemoci vakcinovat zvířata asi v polovině republiky podle našich ochranných pásem. Týká se to Karlovarského, Plzeňského, Ústeckého, Libereckého, Jihočeského, Královéhradeckého a Středočeského kraje včetně Prahy," uvedl mluvčí veterinární správy. Protože byly nakažené krávy objeveny jen asi 20 kilometrů od sebe, stávající ochranná pásma se neposunují.

Na dodavatele vakcín bude vypsáno výběrové řízení a na léky přispěje Evropská komise. "Cena všech potřebných vakcín se pohybuje v desítkách milionů, ale pro chovatele z toho žádné přímé náklady nevyplývají," řekl našemu serveru Josef Duben. 

Očkování skončí v létě

Chovatele by měly informovat Krajské veterinární správy, u nichž je jejich skot registrován. "Vzhledem k velkému počtu vakcín a všech úředních kroků s očkováním spojených předpokládím, že bude skot v ohrožených zónách v Česku dovakcinován na konci léta," doplnil Duben.

Nova.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz