Zpravodajství

Hromadná nehoda na D1: přes 100 zničených aut, škody půjdou do miliónů

Hromadná nehoda na D1: přes 100 zničených aut, škody půjdou do miliónů

Na dálnici D1 mezi 100. a 97. kilometrem se v obou směrech stalo několik hromadných dopravních nehod. Podle našich informací havarovalo asi 150 aut. Nehoda si vyžádala přes tři desítky zraněných. "Jeden z účastníků srážky utrpěl těžké poranění hlavy, další měl rozdrcenou paži, třetí poranění hrudníku," řekl ředitel krajské záchranné služby Lukáš Kettner. Vrtulníky odvezly 30 zraněných. Dálnice je ve směru na Brno plně průjezdná dvěma jízdními pruhy. Ve směru na Prahu je však dálnice stále kvůli velkému počtu neodklizených havarovaných vozidel neprůjezdná. Důvodem hromadné havárie je husté sněžení.

Na dálnici zůstalo stát asi 150 zničených aut. Škody zřejmě půjdou do mnoha miliónů korun.

"Dálnice D1 ve směru na Brno je od 16:50 v jednom pruhu sjízdná pro osobní auta až po exit 112 Jihlava - Pávov. Dále je nutné jet po krajských a státních silnicích směr Jihlava a Měřín, kde je možné na 134. kilometru opět na dálnici D1 najet," informovala dříve mluvčí krajského úřadu Vysočiny.

Odborníci radí, aby motoristé vůbec na D1 nevyjízděli. Podle mluvčích hasičů z Vysočiny Petry Musilové kolem poledne stál provoz na D1 na 40kilometrovém úseku.

Na D1 uvízlo asi 20 000 lidí

Podle odhadů hasičů uvízlo na D1 asi 20 000 lidí. Na místo hromadné nehody na dálnici D1 už zamířil i speciální záchranářský autobus a mikrobus, které poskytnul desítkám lidí uvězněných v kolonách alespoň základní zázemí. "Vezou jim deky, horký čaj a další základní potřeby," uvedla Eva Neuwirthová z krajského úřadu v Jihlavě. Právě tam zasedala přes poledne speciální skupina krizového štábu.

Auta havarovala mezi 91. a 134. kilometrem v obou směrech. Centra nehod byla na 100. kilometru v obou směrech a 126. kilometru ve směru na Brno. Zraněné odvezly vrtulníky do úrazové nemocnice v Brně a do nemocnic v Jihlavě a Pelhřimově.

"Je to těžko popsatelný pohled, na přibližně 20 metrech je kolem 30 havarovaných rozbitých aut, vrtulníky přivážejí a vysazují záchranáře, několik sanitek je uvězněno v kolonách," řekl dříve jeden ze svědků nehody. Hasiči demontovali havarovaná vozidla a rozebrali také část svodidel, aby uvolnili cestu autům uvízlým v koloně.

Situaci monitoroval policejní vrtulník

Na místě zasahují kromě pěti desítek profesionálních hasičů také policisté a záchranáři, situaci monitoroval policejní vrtulník. Nasazen je týlový kontejner hasičů kraje Vysočina k vytvoření odpovídajícího zázemí pro záchranáře i postižené. Ministr vnitra Ivan Langer zvažoval nasazení armády, nakonec ale přímo na místě dospěl k názoru, že zásah vojáků v tuto chvíli není nutný. V 15:30 ale řekl, že situace je stabilizovaná. Zároveň pochválil spolupráci zhruba 150 zasahujících osob, které se na řešení série nehod podílelo.

D1 v kolapsu

"Situaci na dálnici lze přirovnat ke kalamitě," řekl náš reportér David Pik s tím, že jenom ve směru na Prahu havarovalo odhadem asi 50 aut. "Další vozy bouraly v opačném směru," uved.

Na dálnici se utvořily kolony dlouhé desítky kilometrů. Národní dopravní informační centrum doporučuje na D1 vůbec nevjíždět a použít při cestě z Prahy do Brna případně severní trasu. Tedy jet na Hradec Králové po dálnici D11, z Hradce po silnici R35 na Svitavy a pak po R43 na Brno.

Auta, která sjíždějí z dálnice, zaplavila Jihlavu. Doprava v krajském městě ale podle operačního důstojníka policie nekolabuje. "Kolony pomalým tempem projíždějí," řekl. Řidiči musejí počítat se zpožděním.

Hasiči zřídili speciální linku pro řidiče v kolonách, kteří mají problémy například s nedostatkem pohonných hmot, s nedostatkem tekutin nebo nějaké zdravotní problémy. Řidiči mohou volat na telefonní číslo 950 270 101. Operační důstojník situaci vyhodnotí a případně pro řidiče zařídí pomoc.

Bílá tma na Vysočině

"Sněhové bouře mají lokální charakter, řádily i na Jesenicku a na Ústecku," řekla našemu serveru meteoroložka Dagmar Honsová. "Na Vysočině ale spadlo extrémní množství nového sněhu," uvedla expertka s tím, že se v regionu tvořila bílá tma. "Dohlednost tak nebyla téměř žádná," dodala Honsová.

O Velikonocích se počasí moc nezlepší, naopak se očekává ještě hustější chumelenice. (více zde)

Lepší je na D1 ani nevyjíždět

"Doporučujeme se raději jízdě po D1 vyhnout," řekla našemu serveru Petra Zelená z Centra dopravních informací s tím, že kolony se budou tvořit na D1 celý den. Ve směru na Prahu by měli řidiči sjíždět z dálnice na 134. kilometru na exitu Měřín. Další možností, jak se vyhnout zablokované dopravní spojce, je vyjet na 146. kilometru D1 na exitu Velké Meziříčí.

Provoz na D1 na Brno je kritický zejména v úseku mezi 95. a 126. kilometrem. "Řidičům radíme, aby vyjeli z D1 na 90. kilometru na exitu Humpolec," řekla dopravní expertka Zelená. I na exitu se ale tvoří kolony aut.

V autobusech krátí čas sledování filmů

V dopravní kalamitě na dálnici D1, na které dopoledne havarovalo v husté dálnici kolem stovky aut, uvízlo také několik autobusů na spoji Praha - Brno. Několikahodinové čekání na vyproštění zatím cestující podle vyjádření dopravců zvládají dobře. Na rozdíl od lidí v autech mají k dispozici teplé nápoje, občerstvení nebo denní tisk či promítání filmu.

Nejvíce autobusů v zacpané dálnici patří firmě Student Agency, v koloně jich uvízlo celkem šest. "Ve všech případech jde o ranní spoje, které neměly šanci se kolonám vyhnout. Další autobusy sjely z dálnice na nejbližších exitech. O asi 360 cestujících se starají naše stevardky, mají k dispozici teplé nápoje, hudbu a filmy. Dá se říci, že se mají rozhodně lépe než lidé, co na dálnici uvízli v autech," řekla Kristýna Čermáková ze Student Agency. Společnost krátce před polednem zastavila výjezd všech autobusů z Prahy, od 14:00 ale do Brna opět vyjíždějí po "staré" trase přes Vysočinu.

Nova.cz, TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz