Zpravodajství

40 let od tragické smrti Gagarina: mnoho otázek, málo odpovědí

Od smrti muže, který se jako první podíval do vesmíru, uplynulo přesně 40 let. Ruský kosmonaut Jurij Gagarin zemřel 27. března 1968 při havárii letadla. Sám tehdy pilotoval. Po 34 letech jeho života tak po velkém vzestupu přišel osudný pád.

O příčině nehody se vedly dlouhé spory. "Rusům se nechtělo přiznat, že v letovém plánu měli zmatek, a tak vypustili fámy o tom, že byl Gagarin opilý," řekl našemu serveru odborník na lety do vesmíru Pavel Toufar. Další konspirační teorie dokonce mluvily o tom, že za smrtí prvního kosmonauta stál Brežněv. Odborníci se ale shodují, že Gagarin zemřel při běžné letecké katastrofě, kdy ztratil nad letadlem kontrolu. V letadle nezemřel sám. Další obětí byl instruktor Vladimír Serjogin.

Proč byl Gagarin na cvičném letu s instruktorem? V roce 1961 skákal z okna od své milenky. Způsobil si vážné poranění hlavy. Po úrazech mozku už většina pilotů znovu nelétá. Gagarin se ale do vzduchu chtěl vrátit za každou cenu. Proto si musel obnovit pilotní zkoušku a právě cvičný let se mu nakonec stal osudným.

Příběh jak z pohádky

Gagarinův život by byl dobrým námětem pro román. Kluk z chudé venkovské rodiny vyrůstal se třemi sourozenci v době války. Měl se stát slévačem kovů, ale jako jeden z nejlepších učňů byl vybrán k dalšímu studiu na technické škole. Odtud šel na leteckou školu a později se stal vojenským pilotem.

Rivalita mezi kosmonauty

O první cestu do vesmíru se mezi piloty strhla válka. Z náboru, kterého se účastnilo více než dva tisíce mužů, zbyl ale v užším výběru právě Gagarin. Díky vhodnému třídnímu původu se stal dokonce pilotem první kosmické lodi.

Všechny dostupné zdroje mluví o Gagarinovi jako o naivním, hodném chlapci, který byl naprosto oddán režimu. Byl také velkým oblíbencem tehdejšího sovětského vůdce Chruščova, který ho dokonce označoval za svého druhého syna.

Ruský kosmonaut inspiroval i americké astronauty. Přesto, že byly Spojené státy velkým rivalem Sovětského svazu, na jeho adresu se pochvalně vyjádřil i slavný Neil Armstrong. "Gagarin nás všechny pozval do vesmíru," řekl na jeho adresu. Jeho pozvání přijal. V roce 1969 Armstrong poprvé stanul na Měsíci.

Nova.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz