Zpravodajství

Proč ženy snášejí nedostatek spánku hůř než muži

Je vaše manželka po ránu nesnesitelná a vy vůbec netušíte proč? Důvod může být docela nevinný: málo spánku. Podle nové studie ženy k zdravému životu potřebují podstatně delší a vydatnější spánek než muži.

Pro ženy znamená nedostatek spánku podstatně větší fyzickou i psychickou zátěž než pro jejich protějšky. Vědci zjistili, že ženám, které málo spí, hrozí mnohem více než mužům onemocnění srdce, deprese a psychologické problémy. Výzkumníci oslovili celkem 210 dobrovolníků, žen a mužů, kteří se léčí kvůli problémům se spánkem. Ti vyplnili detailní dotazníky a poskytli vzorky krve. Zhruba 40 procent zúčastněných uvedlo, že spí méně, než by potřebovali. Zatímco muži se s tím dokázali vyrovnat, u žen s nedostatkem spánku výrazně vzrostla četnost depresí, stavů úzkosti a agresivita.

Stačí, aby žena dvakrát týdně špatně usínala nebo jí to trvalo déle než 30 minut a zařazuje se do skupiny, kterou ohrožuje mrtvice, zužují se tepny a celkově se objevuje větší náchylnost k srdečním chorobám.
Výsledky studie byly pro vědce přímo alarmující: "Je až dramatické, když porovnáte, že špatný spánek nemá zásadní přímý vliv na zdraví mužů, ale celých 33 procent žen, které špatně spí, má naměřené hodnoty bílkovin signalizující vážné nebezpečí srdečního onemocnění. Vůbec nejhůř na tom byly z tohoto hlediska ženy, kterým trvá usínání déle než půl hodiny."

Tento rozdíl prý způsobuje rozdílné hospodaření mužského a ženského těla s látkami, jako je třeba serotonin, který je odpovědný za nálady a depresivní stavy.

Korzo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz