Zpravodajství

Jedete do Chorvatska: omezení, pokuty a chaos!

Jedete do Chorvatska: omezení, pokuty a chaos!
Zdroj: oficiální zdroj

Parádní zmrzlina, pláže, divoké pobřeží, čisté moře, usměvaví lidé. Ale i omezení, pokuty a chaos.

To všechno si chystá na novou sezónu Chorvatsko, nejoblíbenější dovolenkový cíl českých turistů.


Kdo si myslí, že vyšle své ratolesti s babičkou a dědou k moři a bude mít dva týdny zasloužený klid, šeredně se mýlí. Od ledna 2008 totiž v Chorvatsku platí nový zákon o cizincích. Nejvíc se dotýká těch do 18 let.


Pokud budou děti cestovat s někým jiným než s vlastními rodiči, musí mít v kapse i jejich písemný souhlas. Nestačí, že kývnete hlavou a řeknete ANO. Bude to chtít písemný doklad podepsaný vlastní krví... no, tak horké to nebude. I tak se kolem toho ale naběháte.

Zdroj: oficiální zdroj


Spousta papírování


Onen kouzelný papír musí obsahovat osobní údaje zákonných zástupců nezletilé osoby, údaje o osobě, se kterou dítě cestuje, prohlášení o souhlasu, důvod pobytu, dobu pobytu, dobu platnosti dokladu a podpis zákonných zástupců. Člověk by si řekl, že by to mohlo stačit. Omyl!


Až budete mít tenhle doklad vyhotovený, budete muset zaklepat u notáře nebo jiné oprávněné instituce, například obecního úřadu. Doklad musí být ještě přeložený do chorvatštiny nebo angličtiny.


Papír pak přibalte k pasu a ostatním dokladům. Budete ho potřebovat na hranicích. Bez vyzvání ho musíte půjčit celníkovi. Ten si doklad okopíruje, orazítkuje a vrátí.


Jede-li dítě s jedním z rodičů, souhlas druhého rodiče samozřejmě nepotřebuje. Nepotřebuje ho ani v případě, že jede na školní exkurzi, potažmo výlet, a profesorský sbor má seznam žáků, přeložený do chorvatštiny nebo angličtiny a orazítkovaný soudním kulatým razítkem.


Chaos na úřadech

České velvyslanectví je zahlcené stovkami dotazů. Lidé nevědí, co vlastně musejí mít do Chorvatska s sebou a jak by vůbec dokumenty měly vypadat. Chorvatská strana mlčí a na konkrétní otázky nemá konkrétní odpovědi.


"Zatím nemáme informace o tom, jak by měly formuláře vypadat," říká Veronika Honcová z českého velvyslanectví v Chorvatsku.


Navíc se ukázalo, že problémy můžou mít při cestě do Chorvatska i zákonní zástupci. Tisíce dětí totiž nemají s rodiči shodné příjmení. Na místě je tak otázka, jak chtějí na chorvatských hranicích dokázat, že jsou opravdu jedním z rodičů?


V občance dítě mít zapsané nemusíte. A pokud má dítě vlastní pas, nejste zapsaní ani tam. Zbývá tedy rodný list dítěte. Ten by měl být ověřený soudním znalcem a přeložený do angličtiny.


Jenže tehle špás se docela prodraží. Do obálky "dovolená" si připravte až 1500 korun navíc. Překlad do chorvatštiny je ještě dražší, zvlášť když ho budete chtít mít rychle.


"Doporučujeme mít dítě zapsané v pase, pokud má jiné příjmení. Vyřízení takového dodatku trvá několik dní," radí mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.


Zdroj: oficiální zdroj


Dovolená se prodraží

A není to všechno. Peníze vyhodíte nejen za notáře a kulatá razítka. Od 1.července začíná ve Slovinsku platit povinnost mít dálniční nálepku za používání dálnic včetně obchvatů a rychlostních silnic.


Minimálně přijde na 35 Euro. Nálepky budou na půl roku nebo na rok, kratší se zatím dělat nebudou.


Cestou k moři sice od rakouských hranic Šentijl – Maribor – Gruškovje ujedete sotva 15 kilometrů, raději si ale známku kupte. Je lepší zaplatit 35 Euro než 300 Euro jako pokutu.


K mání prý budou s dostatečným předstihem (ale znáte to…) na benzínkách nebo ústředních automotoklubech.


Není toho moc? Možná trochu. Ale snad vás to neodradí.


Zuzana Zemanová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz