Zpravodajství

Dovolená hrůzy. Může se přihodit i vám

Turečtí lékaři nedokázali pomoci nemocné české dívce. Zachránil ji až český lékař po telefonu.

Dovolená rodiny Jeřábkových skončila v Turecku málem tragédií. V nemocnici jim málem zemřela devatenáctiletá dcera. Podle nich za to mohl otřesný přístup tamních doktorů.


Matka odvezla dceru taxíkem do turecké nemocnice, když se jí udělalo špatně a omdlévala. "Nemohla vůbec dýchat. Dusila se. U pusy měla pěnu," popsala příznaky matka.


Jak se pojistit na cestu do zahraničí? Sledujte náš ON-LINE v úterý mezi 20.00 a 21.00!


Lékaři si s ní ale zprvu nevěděli rady. Mysleli si, že je opilá. Namísto vyšetření mladé pacientky je více zajímalo, aby se jim matka upsala, že proplatí veškeré náklady.


Až když začala plivat krev, poznali, že je zle. Nedařilo se jim ale určit správnou diagnózu. Matka nakonec zavolala do Česka manželovi, který pracuje jako doktor.


Až otec z domova určil diagnózu a lékaři mohli dívce pomoci. V současné době už je v Česku. Lékařské výlohy jim naštěstí pokryje cestovní pojištění.


Cestovní pojištění: ochrana za 40 korun denně


I drobný úraz v zahraničí nebo omylem rozbitá váza vám ve vteřině může udělat díru do peněženky. Hodně Čechů totiž míří za hranice bez cestovního pojištění.


„Za pár desítek korun za den můžeme být přitom v zahraničí úplně bez starostí,“ nabádá mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura.


Jeho slova v praxi porušuje hodně lidí. „Z aktuálního průzkumu mezi cestovními kancelářemi vyplývá, že si cestovní pojištění v rámci dovolené dokoupí při nákupu zájezdu pouze třetina všech českých turistů,“ varuje Okamura.


Kreditní karta nepokryje vše


„Hlavním argumentem nepojištěných klientů je, že již mají zahrnuté cestovní pojištění v rámci kreditní karty. To ale zahrnuje většinou pouze pokrytí léčebných výloh. Nevztahuje se například na úraz při rizikových sportech nebo způsobenou škodu,“ dodal Okamura.

Podle mluvčího AČCKA jsou Češi v otázce cestovního pojištění podprůměrní a podceňují vlastní odpovědnost. Opakem jsou Američané nebo Japonci.


Pojišťovny nabízejí i bezlimitní plnění


Jedním z nejdůležitějších ukazatelů pojištění je tzv. výše pojistného plnění, nebo-li částka, kterou za vás pojišťovna případně zaplatí. Některé finanční instituce nabízejí také produkty s bezlimitním plněním. Za pojistné zaplatí turista maximálně kolem 40 korun za den.


Proč potřebujeme cestovní pojištění, když máme evropský průkaz zdravotního pojištění? „Tento průkaz nám v cizině zaručuje stejnou zdravotní péči jako místním lidem, nezaručuje nám bezplatné ošetření. Pokud za zákrok v Itálii platí Ital, budete platit i vy,“ řekl Okamura.Pojišťovny nabízejí pět druhů různých pojištění


Pojištění léčebných výloh
Toto pojištění zahrnuje úhradu nezbytných nákladů na ošetření při úrazu nebo nenadálém onemocnění, úhradu nákladů na léky, přepravu do nejbližší nemocnice i převoz zpět domů.

Z tohoto pojištění bývá poskytnuto také plnění pozůstalým v případě trvalých následků či plnění pozůstalým v případě, že úraz pojištěného skončí tragicky.

Pojištění odpovědnosti za škodu
Toto pojištění zbaví člověka starostí v případě, že v cizině něco neúmyslně rozbije, poškodí, zničí nebo někoho zraní.

Pojištění zavazadel

Pokud jste pojištěni a někdo vám cestovní zavazadla poškodí, ukradne nebo zničí, dostanete náhradu.

Pojištění storna zájezdu
Pojištění pokryje většinu nákladů za storno zájezdu v případě závažných zdravotních nebo rodinných důvodů. Plnění se vztahuje například i na matku dítěte, když potomek onemocní a na zájezd nemůže odjet ani rodič.

Pojištění rizikových sportů

V případě, že má turista v plánu provozovat v zahraničí rizikové sporty ( potápění, paragliding, rafting apod.), je potřeba se připojistit tímto pojištěním. Pojišťovny většinou odmítají hradit náklady za úrazy ze standardního pojištění.

jzl s přispěním Michala Kratochvíla, tn.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz