Koalice

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Opoziční úpravy konsolidační balíčku sněmovní výbor zamítl

Díky hlasům poslanců stran vládní koalice byly ve sněmovním rozpočtovém výboru zamítnuty opoziční návrhy změn pro konsolidační baliček. Úpravy prosazovali zákonodárci z hnutí ANO a SPD mimo jiné kvůli tomu, že se obávají snížení výkonu české ekonomiky. Vláda chce díky zmiňovanému balíčku opatření vylepšit hospodaření státu a příští rok snížit schodek rozpočtu o 97 miliard korun.

Krátká zpráva

V Děčíně se rozpadla "vláda" ANO s SPD, připravuje se nová koalice

Děčínská koalice ANO s SPD končí, ANO bude vládnout dál s Volbou pro Děčín a hnutím Náš Děčín. Politické subjekty už ve středu podepsaly memorandum o budoucí spolupráci. Děčín má 27 zastupitelů, nová koalice najde oporu u osmnácti z nich. Primátorem pravděpodobně zůstane Jiří Anděl z ANO. Příčinou rozkolu původní koalice bylo jméno již odvolaného náměstka primátora Jan Skalického (za ANO). Ten čelil mimo jiné obvinění, že se k trvalému bydlišti v Děčíně přihlásil účelově až loni v srpnu, tedy krátce před komunálními volbami. Soud se jej ale zastal.

Krátká zpráva

Pražští Piráti hodili Prahu sobě přes palubu, do koalice chtějí jít bez ní

Piráti vystoupili z Aliance pro stabilitu, kterou po podzimních komunálních volbách vytvořili s uskupením Praha sobě. Při jejím vzniku strany avizovaly, že ve vyjednávání budou postupovat výhradně spolu. Důvodem nynějšího obratu Pirátů je snaha vytvořit koalici pouze se SPOLU a STAN. "Rozhodnutí zastupitelského klubu Pirátů respektujeme, ale myslíme si, že jeho důsledek nebude dobrý pro Prahu a Pražany," vyjádřili se zástupci Prahy sobě.