Afghánistán

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Útok v kábulské škole si vyžádal 19 mrtvých a 27 zraněných

V šíitské části afghánského Kábulu se v pátek odehrál sebevražedný pumový útok. Výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města a zůstalo po něm nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán. Agentura Reuters informovala, že k útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Krátká zpráva

Sebevražedný atentátník zabil v mešitě v Kábulu deset lidí

Při výbuchu v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu zahynulo nejméně deset lidí včetně významného duchovního. Dalších třicet lidí je zraněných, mezi nimi několik dětí. Během večerní modlitby se uvnitř odpálil sebevražedný atentátník. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, vše ukazuje na Islámský stát, který bojuje proti vládnoucímu Tálibánu.

Krátká zpráva

Bombový útok na mikrobus v Kábulu má čtyři oběti

Při bombovém útoku na mikrobus zahynuli v afghánském hlavním městě Kábul čtyři lidé, několik dalších je zraněných. S blížícím se ročním výročím převzetí moci hnutím Tálibán se útoky stupňují a násilí si za poslední týdny vyžádalo desítky mrtvých, konstatovala televize Al-Džazíra.

Krátká zpráva

Tálibán nakázal televizním moderátorkám, aby měly zahalenou tvář

Afghánské televizní moderátorky a další ženy vystupující na obrazovce budou muset mít zahalenou tvář. Dekret s nařízením vydalo vládnoucí hnutí Tálibán a bude platit od 21. května. Po povinném zakrytí tváře na veřejnosti, cestování pouze v mužském doprovodu a uzavření středních škol pro dívky je to další omezení žen v zemi.

Krátká zpráva

Afghánské dívky nesmí do školy, rozhodl Tálibán

Hnutí Tálibán, které v srpnu minulého roku svrhlo tehdejší afghánskou vládu, nyní rozhodlo, že dívky starší 11 let nesmí od nového školního roku chodit do školy. Informaci přinesla agentura AP. Rozhodnutí vydalo hnutí v úterý v noci. Mezinárodní společenství na Tálibán naléhá, aby znovu zpřístupnil školy všem bez ohledu na pohlaví.

Krátká zpráva

Zemětřesení v Afghánistánu zabilo desítky lidí

Nejméně 26 lidí včetně několika dětí zahynulo při zemětřesení v provincii Bádghís na západě Afghánistánu. Otřesy měly sílu 5,3 magnituda, po dvou hodinách je následovaly další se silou 4,9. Zničeno bylo na sedm stovek obydlí. Počty nejsou zřejmě konečné, neboť hornatá a zároveň jedna z nejchudších oblastí země je špatně přístupná.