Senát

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Senát zpřísnil zákaz vlastnictví médií. Novela míří na stůl prezidentovi

Změnu zákona, která prošla Sněmovnou v půlce června, posvětil ve středu i Senát. Členům vlády a poslancům toto zpřísnění novely "lex Babiš" zakáže vlastnit média. Vložit firmy provozující televizní vysílání a vydávající tisk do svěřenského fondu už tak prezidentovi, členům vlády, poslancům a senátorům stačit nebude. Platit ale bude výjimka týkající se internetových médií. Novela nyní míří na stůl prezidenta Petra Pavla.

Krátká zpráva

Senát schválil obrannou dohodu s USA

Senát kývl na smlouvu o česko-americké obranné spolupráci. Z přítomných 71 jich pro ratifikaci zvedlo ruku 66, proti byli dva. Dohoda podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) neznamená, že do Česka automaticky přijedou američtí vojáci, není to prý ani příprava na stavění základny. "Spojené státy nemají ani plán, ani zájem budovat tu něco, co by se dalo nazývat základnou," řekla zákonodárcům.

Krátká zpráva

USA odvrátily bankrot, Senát schválil zákon o dluhovém stropu

Platební neschopnost Spojených států je zažehnána. Senát schválil velkou většinou zákon o pozastavení dluhového stropu, který vyjednal prezident Joe Biden s republikánským vůdcem Kevinem McCarthym. Po předchozím schválení Sněmovnou reprezentantů ho tak prezident stihne podepsat do 5. června, kdy by vládě došly peníze na placení závazků.

Krátká zpráva

Senátoři stáhli žalobu kvůli valorizacím důchodů

Skupina senátorů, která u Ústavního soudu napadla vládní novelu o zkrácení červnové valorizace penzí, svou žalobu stáhla. Uvedla to mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Další návrh na zneplatnění novely podalo hnutí ANO. Tento návrh u Ústavního soudu zůstává.