Maddie McCannová

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Maddie McCannová

Maddie McCannová (* 12. května 2003, Leicester, Velká Británie) je od roku 2007 na seznamu pohřešovaných osob. 3. května 2007 večer coby tříletá zmizela z pokoje prázdninového apartmánu v portugalském městečku Praia da Luz. Rodiče s přáteli večeřeli v nedaleké restauraci, Maddie a další děti zůstaly spící v bytě samy. Rodiče je chodili pravidelně kontrolovat, kolem desáté večer našla její postel matka prázdnou.

Zpočátku byli mezi podezřelými i samotní rodiče, prošetřovalo se, zda nedošlo k nějaké nehodě, po které by se těla pokusili sami zbavit a fingovaným únosem situaci zamaskovat. Tato verze se nikdy neprokázala. Také teorie, že se Maddie v noci vzbudila, opustila pokoj a ve snaze najít rodiče vyšla na ulici, kde mohla někam spadnout a smrtelně se poranit, se jevila jako nepravděpodobná. Další z vyšetřovacích verzí bylo vloupání, které se pokazilo, ale i plánovaný únos či útok sexuálního násilníka, v tomto kontextu byl později prošetřován jeden německý sexuální delikvent. Důležitou roli hrálo svědectví několika turistů, kteří viděli v noci muže s malou dívkou v náručí, k posunu vyšetřování ale nepomohlo.

Případ prošetřovala portugalská i britská policie, rodina si najala i soukromé detektivy, vyhlásila odměnu za nalezení ve výši 2,5 milionu liber. Pátrání financovala i z veřejné sbírky, do které se zapojila i řada světových osobností. Případ se dočkal celosvětového mediálního zájmu, vyšla o něm kniha jednoho z vyšetřujících detektivů i televizní dokument. Rodina se s několika médii soudila o urážku na cti.