Irák

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Iráčané vypálili švédskou ambasádu

Stovky demonstrantů v iráckém Bagdádu v noci na čtvrtek vtrhly na švédskou ambasádu, kterou zapálily. Demonstranti protestovali proti povolení demonstrace ve švédském Stockholmu, na níž má irácký uprchlík pálit korán a iráckou vlajku. Nikdo z ambasády nebyl zraněn.

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Irácký premiér unikl pokusu o atentát

Irácký premiér Mustafa Al-Kadhimi unikl v neděli pokusu o atentát. Na jeho nemovitost zaútočil dron naložený výbušninami, uvedla irácká armáda. "Díky bohu, jsem v pořádku a mezi svými lidmi," napsal na svém oficiálním účtu. Irácká armáda později uvedla, že Al-Kadhimi je nezraněn a v dobrém zdravotním stavu a že bezpečnostní síly "přijímají nezbytná opatření v souvislosti s tímto neúspěšným pokusem".

Krátká zpráva

Při útoku Islámského státu v severním Iráku zahynulo 10 policistů

Nejméně 10 iráckých policistů přišlo v neděli brzy ráno o život při útoku na kontrolní stanoviště ve městě Rashad, které se nachází 30 km jihozápadně od Kirkúku. Podle místních bezpečnostních zdrojů ho mají na svědomí ozbrojenci Islámského státu (IS). Ozbrojenci navíc nastražili u silnice bomby, aby zabránili přesunu posil. Výbuchy zničily tři policejní vozidla. Navzdory porážce Islámského státu před více než třemi lety, zůstávají v Iráku aktivní samostatné teroristické jednotky, které útočí na bezpečnostní síly, inscenují atentáty proti úředníkům a sabotují infrastrukturu, včetně ropných zařízení. Nedělní útok je jedním z nejkrvavějších útoků IS od začátku roku.