Potrat

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Pochod organizace Hnutí Pro život v Praze

Více než 1 500 lidí se zúčastnilo sobotního Národního pochodu pro život. Akce odpůrců umělých potratů přilákala také stovky antifašistů a dalších názorových oponentů pochodujících. Trasu pochodu hlídají těžkooděnci, kteří obě skupiny oddělují od sebe. Policie už zadržela čtyři lidi pro přestupkové jednání.

Krátká zpráva

Referendum v Kansasu zachovalo právo žen na potrat

Ostře sledované referendum v americkém státě Kansas dopadlo ve prospěch zastánců práva na potrat. Zůstalo tak zakotvené v kansaské ústavě. Voliči tak rozhodli v prvním všelidovém hlasování od rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o zrušení práva na interrupci na federální úrovni. Kansas je přitom považovaný za konzervativní stát a v jeho čele stojí republikáni, kteří referendum vyvolali.

Krátká zpráva

Biden zvažuje kvůli zákazu potratů vyhlášení stavu nouze

Americký prezident Joe Biden zvažuje vyhlášení stavu nouze v oblasti veřejného zdraví kvůli dostupnosti interrupce. Uvolnilo by to vládní finance po omezení práva na potrat vyhlášené Nejvyšším soudem. Cílem je pomoci ženám, které kvůli interrupci cestují do těch amerických států, kde není zakázána, a ochránit je i lékaře. Ze stejného důvodu prezident už podepsal exekutivní příkaz. Biden zároveň vyzval odpůrce zákazu, aby pokračovali v protestech.

Krátká zpráva

Tisíce lidí protestovaly před Bílým domem za právo na potrat

Zhruba deset tisíc lidí z celých Spojených států protestovalo před Bílým domem za právo na potrat. Američanky o právo po 50 letech přišly kvůli nedávnému rozhodnutí Nejvyššího soudu. Někteří z demonstrujících se přivázali k plotu sídla prezidenta. Ten však rozhodnutí tribunálu nemůže zvrátit, ač ho rozlítilo.

Krátká zpráva

Oklahoma schválila nejpřísnější protipotratový zákon v USA

Oklahomští zákonodárci schválili nejpřísnější protipotratový zákon v USA. Kriminalizuje všechny interrupce s výjimkou ohrožení života ženy. A také znásilnění či incestu, kterými se však musí zabývat orgány činné v trestním řízení. Zákon bude platit okamžitě, až ho podepíše guvernér, který tak hodlá učinit v nejbližších dnech.

Krátká zpráva

Tisíce lidí demonstrovaly po celých USA za právo na potrat

Na demonstracích za právo na potrat se po celých Spojených státech sešly až stovky tisíc lidí. Protesty se konaly ve většině velkých měst, od New Yorku přes Washington D. C. až po Los Angeles. Pokud Nejvyšší soud USA v červnu zruší federální zákon o legalizaci interrupce z roku 1973, slibují organizátorky "léto plné hněvu".