Řady fanoušků Baníku Ostrava jedoucích na zápas do Prahy prořídly. V České Třebové železničáři vyloučili z přepravy 50 baníkovců.
Na nádraží v pražských Vršovicích dorazil vlakový expres Comenius se čtyřmi vagony plnými ostravských fanoušků krátce po půl třetí odpoledne. Na místě na ně čekali policisté a odvedli je z nástupiště.
Vršovické nádraží nedaleko slavistického stadionu v Edenu policisté obsadili krátce po obědě. Více než stovku příslušníků pořádkové policie doplnili také psovodi, v záloze je připravena i speciální pořádková jednotka těžkooděnců.
Zatímco speciálem dorazilo pouze několik desítek ostravských fanoušků, většina jich přijela po třetí hodině druhým spojem.
Do něj se vměstnali příznivci Baníku, kteří dopoledne v České Třebové vystoupili ze speciálu na podporu agresivních souputníků, jež policisté pro nevhodné chování vyvedli z vlaku.
V České Třebové si totiž museli někteří fanoušci vystoupit kvůli nepravostem, které ve vlaku páchali a také kvůli tomu, že cestovali bez platných jízdenek.
Další stovka baníkovců ze solidarity se svými kamarády vystoupila z vlaku taky. Do Prahy tak na zápas se Slavií pokračují asi tři stovky fanoušků Ostravy. Vlak měl v Pardubicích půl hodiny zpoždění.
V Pardubicích také policisté jednoho fanouška zatkli. Třiatřicetiletého muže podezřelého z výtržnictví odvedli v poutech přímo na záchytku, protože měl v krvi 1,61 promile.
Vlak vyjel z ostravského hlavního nádraží po desáté hodině dopoledne. Někteří fanoušci už v něm seděli, protože přijeli z Bohumína. Fanoušky doprovází asi 40 policistů.
Odjezd se podle naší reportérky obešel bez problémů. Fanoušci byli klidní, někteří už popíjeli z plechovek pivo.
Podívejte se na fotogalerii z ostravského vlakového nádraží.
Zastávka se v Olomouci obešla bez komplikací
Průjezd vlaku s obávanými fanoušky fotbalového Baníku přes olomoucké hlavní nádraží se obešel bez vážnějších komplikací.
Vlak se zhruba čtyřmi stovkami fanoušků přijel do Olomouce se čtvrthodinovým zpožděním. Na peronech ho očekávaly dvě desítky policistů. Ti se také snažili usměrňovat další cestující, aby nenastupovali do přední části vlaku obsazené fandy.
Po třech minutách ve stanici se kromě několika vulgárních výkřiků fanoušků nic mimořádného nestalo. Souprava se před půl dvanáctou vydala do Prahy.
Do Prahy jedou i Poláci
Baníkovce jedou do Prahy podpořit i jejich "kolegové" z polských Katociv. Bezpečnost na hraničním přechodu Náchod, přes který přijíždějí polští fanoušci, hlídá 50 mužů cizinecké policie. Zadrželi jednoho hledaného muže a tři Poláky nepustili do Česka, protože neměli doklady.
Výkop zápasu je v 17:15. Stadion v Edenu připravil přísná bezpečnostní opatření. Lístky se prodávají na jméno po předložení občanského průkazu. - podrobnosti zde
Právě bezpečnostní opatření podle některých fanoušků, kteří do Prahy vyrazili, odradila od cesty do metropole radikální fandy.
Jedou, i když nemají lístky
Někteří fandové už na ostravském nádraží přiznávali, že lístek na zápas nemají. Věří, že se buď na stadion dostanou, nebo budou moci sledovat utkání na velkoplošné obrazovce.
Mluvčí Slavie jim ale vzkazuje, že do hlediště se určitě nedostanou. "Fanoušci, kteří nemají lístek, ani na stadion jezdit nemusí. Lístky jsou na jména, takže se nedají prodávat nikomu jinému, a těm, kdo lístky nemají, nebude umožněn vstup do Edenu," sdělil agentuře Mediafax Ondřej Zlámal.
Ostravští dostali k dispozici 610 lístků na jméno. Všechny se podle Zlámala prodaly. Celková návštěva by měla být kolem 13 tisíc lidí.
Zápas vzbuzuje obavy proto, že na stadionu podle nových pravidel nebudou policisté. První zápas bez asistence policie se hrál v neděli 22. února. Na brněnský stadion doprovodilo fotbalisty Baníku Ostrava 750 fanoušků a pořadatelé neměli proti jejich tvrdému jádru bez pomoci policie šanci.
Uniformovaní muži museli nakonec zasáhnout a brněnskému klubu teď vyčíslí částku, kterou bude muset za policejní akci zaplatit. Podrobnosti o výtržnostech při zápase si přečtěte ZDE.
Podívejte se na video, jak fanoušci útočili na pořadatele ještě před začátkem zápasu.
Pět dní po tomto utkání si u soudu vyslechl jeden z výtržníků trest za své nevhodné a nesportovní chování.
Jednatřicetiletého Aleše Badinku z Ostravy poslal brněnský soud na čtyři měsíce za mříže. Badinka vyběhl před začátkem utkání na hrací plochu opilý a odmítl ji opustit.
Je to vůbec první případ, kdy za řádění při fotbale padl nepodmíněný trest. Více o potrestání Badinky ZDE.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz