Výběrové řízení na post ředitele Národního technického muzea (NTM) a České filharmonie (ČF) vyhlásil v úterý ministr kultury Jiří Besser (TOP 09). Informaci zveřejnily v úterý internetové stránky ministerstva.
"Vzhledem k dlouhotrvající neutěšené situaci v Národním technickém muzeu chce nové vedení ministerstva kultury (MK) obsadit post ředitele co možná nejdříve. Zájemce proto žádáme, aby přihlášky do výběrového řízení zaslali na MK nejpozději do 15. září," sdělil tajemník ministra kultury Stanislav Brunclík.
Zájemce o post ředitele NTM musí disponovat manažerskými dovednostmi, mít dokončené vysokoškolské vzdělání a minimálně tři roky praxe v řídící funkci, disponovat základními znalostmi z oblasti nakládání s industriálním dědictvím a z oblasti muzeologie a musí mít také znalost právní problematiky v oblasti kultury a veřejné správy.
PSALI JSME:
Besser čistí kulturu. Vyhodí i ředitele Národní knihovny Hazuku?
Besser nemá obavy, že by relativně krátká doba pro podání přihlášek mohla ohrozit počet a kvalitu zájemců o post ředitele NTM. "Mám už signály, že kroky, které v současné době podnikáme, mají velmi pozitivní dopad u odborné veřejnosti. Zájemců o práci v nových podmínkách, které se snažíme v příspěvkových organizacích vytvářet, by mohlo být naopak více než dříve" uvedl ministr.
Vedení ministerstva kultury zároveň vyhlásilo výběrové řízení na post ředitele ČF. "V tomto případě nespěcháme tolik, ale přesto žádáme zájemce, aby se přihlásili nejpozději do konce září," upřesnil Brunclík. Ministrovým cílem je vrátit ČF do úzké evropské špičky, kam toto těleso historicky patří.
Požadované předpoklady pro nového šéfa ČF jsou - ukončené vysokoškolské vzdělání, dobrá orientace v oblasti ekonomiky, aktivní znalost českého a anglického jazyka, orientace v oboru a všeobecný kulturní přehled, minimálně tři roky praxe v řídící funkci nebo schopnost komunikovat s odbornou veřejností a s médii.
Ministr původně zvažoval, že současně vypíše i třetí výběrové řízení na post ředitele další příspěvkové organizace. Po poradě s nejužším vedením ministerstva však svůj záměr změnil a další uvažované výběrové řízení bude vypsáno později. "Uvažovanou příspěvkovou organizací nebyla ani Národní galerie, ani Národní knihovna," uvedl Brunclík.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz