Zprávy o tom, že před kongresem vstupovali do strany fiktivní členové, se rozhodli partajní bossové vyšetřit.
Mohlo to být třeba takhle - někteří vysocí politici z ODS chtěli mít na víkendovém kongresu větší šanci na obsazení křesel ve vedení. A proto zařídili, že do strany narychlo vstoupily spousty fiktivní členů.
Zprávy o takových praktikách se v minulých dnech objevily v médiích. podezření se týká hlavně ústeckého regionu. Podle některých informací se to dělo v souvislosti s kampaní ministrů Petra Gandaloviče a Aleše Řebíčka na zvolení místopředsedy ODS. To by jim upevnilo místo ve vládě.
Vzhledem k množícím se spekulacím teď vydalo vedení Občanské demokratické strany prohlášení, kterým tyto praktiky důrazně odmítá. V Ústeckém kraji a všech jeho oblastech bude proveden audit členské základny, který ukáže, zda byli noví členové přijati v souladu se stanovami strany.
Podle tiskového prohlášení by nicméně pochybné praktiky stejně neměly na počet delegátů kongresu vliv, neboť ten se odvíjel od stavu členské základny k 30. červnu 2008.
Vedení ODS předpokládá, že stanovy jsou pro všechny výkonné stranické složky zákonem, a proto je připraveno v případě zjištění závažného porušení stanov postupovat co nejpřísněji proti těm, kteří stanovy porušili.
Ministr vnitra Ivan Langer již odpoledne volal po důsledné kontrole způsobu, kterým straně přibyli členové.
"Domnívám se, že takovýto postup by se měl důkladně prošetřit a zhodnotit. Určitě není dobře, že se něco takového děje," řekl Langer. Za neobvyklý označil masivní nárůst členů strany na severu Čech i poslanec Jan Vidím.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz