APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

ČSSD se nelíbí současné státní maturity, prý jsou moc jednoduché

ČSSD se nelíbí současné státní maturity, prý jsou moc jednoduché
Zdroj: Mediafax

ČSSD nesouhlasí se současnou podobou státních maturit. Podle stranického experta na střední a vysoké školství Ivo Ohlídala, není možné, aby si studenti mohli vybírat z těžší a lehčí varianty maturit.

Problémem je podle sociální demokracie skutečnost, že na nižší úroveň maturity se připravuje drtivá většina středoškoláků. "Loni si vybralo obtížnější úroveň jen pět procent maturantů, letos je to přibližně stejné," poznamenal Ohlídal.

Studenti s nižší úrovní maturity pak ale mají podle Ohlídala při přijímacích zkouškách na vysoké školy a dalším studiu velké potíže. "Jednodušší maturity jsou totiž opravdu velmi snadné," konstatoval Ohlídal, který je univerzitním profesorem.

Na skutečnosti, že je třeba v systému maturit provést změny, se podle Ohlídala v dolní sněmovně shodli poslanci napříč politickým spektrem. Předsedkyně školského výboru parlamentu Anna Putnová (TOP 09) již také podala novelu školského zákona, který půjde v nejbližších dnech do prvního čtení.

ČTĚTE TAKÉ:

Státní maturity se opět mění. Přečtěte si, na co si dát pozor!

Materiál navrhuje kromě jiného zavedení jednostupňové části společné maturity. S tím ČSSD souhlasí. "Není však možné souhlasit s částí novely, která předpokládá, že by se maturita sestávala ve společné části pouze z didaktických testů, to znamená ze čtyř otázek typu ano nebo ne. Maturita z jazyků by tak byla zřejmě nemožná," upozornil Ohlídal.

Školský expert ČSSD Ohlídal, který je univerzitním matematikem a fyzikem, navíc zjistil, že i člověk který "nic nezná", může čistě metodou náhodného výběru odpovědí na testovací otázky maturitu úspěšně absolvovat. "Sociální demokracie proti tomu v parlamentu ostře vystoupí," řekl Ohlídal.

Zavedení jednostupňové maturity je podle Ohlídala nutné. Státní prověrku ale musí zákonodárci doplnit buď ústním zkoušením nebo dalšími testy. "Bez toho se dále sníží úroveň středoškolského i vysokoškolského vzdělání," zdůraznil poslanec.

tn.cz / mediafax / krb

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz