APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Ministr školství Dobeš ujistil učitele, že platy jim nesníží

Ministr školství Dobeš ujistil učitele, že platy jim nesníží
Zdroj: Mediafax

Ministr školství Josef Dobeš (VV) ve čtvrtek ujistil pedagogické pracovníky, že v rezortu nedojde ke snižování platů.

Dobeš také přiblížil východiska ze středečního jednání vlády a prozradil, že se o konkrétních škrtech rozhodne do 30. září.

ČTĚTE TAKÉ:

Kalousek si chce posvítit na hypotéky. Vadí mu daňové úlevy

Kalousek: Letošní škrty jsou jen rozcvičkou. Nečas ho podpořil

"Na včerejším jednání vlády došlo k intenzivní debatě. Společně s ministrem vnitra jsme hájili stanovisko, že nehodláme snižovat mzdy pracovníků v uvedených rezortech. Při navrhovaném 2,5 % snížení rezortních rozpočtů by však k tomuto kroku nevyhnutelně muselo dojít," přiblížil ve čtvrtek Dobeš středeční jednání Nečasova kabinetu. "Patovou situaci rozřešilo až jednání zástupců koaliční skupiny K6, kdy bylo schváleno kompromisní řešení," dodal.

Kompromis podle něj spočívá v zavázání celkové částky 10,2 miliardy ze státního rozpočtu všemi rezorty, klíčové ale bude až další jednání, které se uskuteční před 30. zářím, kdy vláda předloží Poslanecké sněmovně návrh státního rozpočtu na rok 2011. "Teprve na tomto jednání padne rozhodnutí, jaké procento z jednotlivých rezortních kapitol bude v roce 2010 seškrtáno," uvedl ministr školství.

Poslechněte si vyjádření ministra školství Josefa Dobeše ke škrtům v resortu školství před středečním zasedání vlády:

Ten za svůj rezort již dříve deklaroval, že nebude snižovat mzdy v regionálním školství, a proto částka, kterou je schopen v průběhu tohoto fiskálního roku uspořit, činí maximálně 1,5 miliardy korun. "V první polovině letošního roku byl již rozpočet kapitoly školství zkrácen o 1,6 miliardy. Jsem si dobře vědom, že tato vláda chce být vládou rozpočtové odpovědnosti, na straně druhé deklarovala vzdělávání jako svou prioritu. Drastické omezení výdajů na regionální školství, které by se dotklo i platů učitelů, by bylo s tímto záměrem v příkrém rozporu," uzavřel Dobeš.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz