Hostem on-line rozhovoru na tn.cz byl viceprezident Exekutorské komory Jiří Prošek. Odpovídal na otázky, jak se bránit falešným exekutorům, kteří řádí v Česku.
V Česku se množí případy lidí okradených falešnými exekutory jako houby po dešti. Exekutorskými pravomocemi se v poslední době zaštiťují také vymahačské firmy ale i obyčejní podvodníci, kteří spoleéhají na to, že slovo "exekuce" vyvolá u lidí strach a budou spolupracovat.
Falešní exekutoři používají nejrůznější triky. Oblíbeným způsobem matení lidí jsou falešná jména, adresy a razítka. Heslo "exekuce" většinou také funguje dost spolehlivě.
ČTĚTE TAKÉ:
Falešní exekutoři řádí v Česku! Muže obrali o 100 tisíc
"Na nevhodné chování zaměstnanců exekutorských úřadů si můžete stěžovat například na Exekutorské komoře (prostřednictvím e-mailu [email protected]). Pokud shledáme pochybení, případ prověříme, eventuálně z něj můžeme vyvodit důsledky (podání kárné žaloby)," řekl víceprezident exekutorské komory Jiří Prošek.
ČTĚTE TAKÉ:
Vymahači vydělávají na pohledávkách, na které NEMAJÍ NÁROK!
Jiří Prošek objasňoval také práva, která exekutoři opravdu mají. Je například možné, aby k vám exekutor přišel i bez předešlého obeznámení dopisem či telefonem. "Zaměstnanec soudního exekutora může přijít bez ohlášení. Zpravidla se tak děje. U neslušných dlužníků totiž může dojít k tomu, že začnou movité věci skrývat, stěhovat k sousedům apod. tak, aby je vykonavatel nemohl pojmout do soupisu, resp. je zabavit." řekl Prošek.
Všechny odpovědi Jiřího Proška si můžete přečíst zde:
Jedním ze základních předpokladů, aby člověk nenaletěl falešnému exekutorovi, je důkladné prověření jeho oprávnění a kontrola jeho postupu. Exekutor vás musí o dluhu a hrozící exekuci předem písemně informovat.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz