Poslední den v roce jde u velké části lidí ruku v ruce s pitím alkoholu. Na vaše dotazy odpovídal primář Karel Nešpor.
Říká se: pije jako Dán, nebo pije jako Čech? Podle posledních statistik by se klidně mohlo říkat obojí. Spolu s Brity, Dány a Iry patříme k těm národům, které v Evropě pijí nejvíc.
"Za to, že Češi patří k největším konzumentům alkoholu v Evropě, mohou politici. Kdyby byla cena alkoholu mnohem vyšší, než cena nealka, hodně lidí by si ho odpustila," komentoval situaci v Čechách Karel Nešpor.
Nealkoholické pivo z vás abstinenta neudělá. "Pito nedoporučujeme, protože vyvolává craving (bažení) po alkoholu," vysvětlil Nešpor.
Jestli to někdo i přes všechna varování poslední den v roce přežene, v Bohnicích azyl nenajde. Je tam totiž úplně plno.
"Nakonec přeji všem váženým diskutujícím i čtenářům šťastný, spokojený, úspěšný, klidný a střízlivý nový rok," ukončil on-line primář Karel Nešpor.
A lidé pijí čím dál víc, přestože větší dávky alkoholu působí na psychiku i tělesnou schránku člověka a mohou vést k závislosti a v krajním případě ke smrti.
Na Silvestra je přitom pro leckoho obzvláště obtížné alkohol odmítnout, i když jindy ho třeba ani moc nemusí.
Primář protialkoholního oddělení bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor přesto tvrdí, že odmítnout skleničku
snadno lze. Doporučuje třeba slova "děkuji, nechci“, "děkuji, až později“ nebo "doktor mi to zakázal a nedělá mi to dobře“.
Prý každý, kdo nechce pít, si najde způsob, jak skleničku zdvořile
odmítnout.
Primář Nešpor je totiž přesvědčen, že alkohol člověku škodí, i když ho pije ve velmi malých dávkách. Navíc kdo začne pít alkohol už v raném věku, rychleji si poškodí zdraví.
Pokud se chcete už teď podívat, jak dopadl náš figurant, který se pokusil vypít za dvě hodiny láhev vodky, klikněte SEM. A pusťte si následující video.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz