První burčák je tady! Litr tohoto zdravého, ale zároveň zrádného nápoje dostanete nejčastěji na stáncích většinou za 42 korun za litr. Ovšem pozor! Zatím nejde o tuzemský burčák! Ten se objeví až za pár dnů...
Na trhu v současné době vyskytuje částečně zkvašený hroznový mošt. Jedná se sice o stejný nápoj jako burčák, ale je vyrobený ze zahraničních hroznů. Je to hlavně kvůli tomu, že moravské hrozny nejsou dozrálé. Proto ani nemůžeme o moštu mluvit jako o burčáku, ten se smí vyrábět pouze z moravských hroznů. Opravdová burčáková sezóna vypukne až ve druhé polovině srpna.
Státní potravinářská a zemědělská inspekce provedla už několik kontrol prodejců, zatím se zaměřili spíše na správnosti údajů.
Pochybnost o kvalitě burčáku se zvyšuje hlavně u prodejců stojících podél silnic. Kdo chce skutečně kvalitní burčák, měl by spíše navštívit ověřenou vinotéku. Burčák by se měl prodávat v kvalitních nádobách, rozhodovat by měla barva a samozřejmě i chuť.
Na trhu je k dostání také nápoj, tzv. višňák. Jedná se o částečně zkvašený višňový nektar.
Co je vlastně burčák?
Jedná se o částečně zkvašený mošt z vinné révy, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Podle Českého vinařského zákona se pod tímto označením smí prodávat pouze produkt, který je vyrobený z letošních tuzemských hroznů. Zároveň je také stanovena doba prodeje. Ta je od 1. srpna do 30. listopadu příslušného roku. Někdy se také můžeme setkat s označením mladé víno, to především v Německu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz