Nebezpečný muž odmítal mluvit s vyjednavačem. Zásahové jednotce se pak vzdal bez odporu. Skončil v nemocnici.
Třiačtyřicetiletý Josef Rauch z Litvínova se podle našich informací pohádal s matkou a začal běsnit. Začal jí hrozit zbraní. Je to totiž myslivec a sportovní střelec a má zbraní hned několik.
"Muž chodil po chodbě se dvěma pistolemi. Vzala mu je sousedka, kterou zná, a proto jí je bez odporu vydal," popsala severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.
Kromě toho zuřivec házel matčiny věci - tašky a oblečení - z balkonu. Jejich byt se nachází ve třetím patře. Ženě se povedlo z bytu uprchnout. Její syn se tam poté zabarikádoval.
"Hlášení jsme přijali po 12. hodině. Dozvěděli jsme se, že v Bezručově ulici sedí na parapetu muž a pokřikuje na kolemjdoucí," popsala Hrubešová.
Policie dům obklíčila a ohradila ho páskami. Dům nemusela evakuovat, jeho obyvatele ale policisté a strážníci vyzvali, aby se vyhýbali třetímu patru.
Na místo vyrazila policejní hlídka, Rauch s ní ale nekomunikoval. Proto byl přivolán vyjednavač. Ten se snažil s mužem sedícím v okně komunikovat, nebyl ale úspěšný.
Podívejte se, jak práce vyjednavače vypadá.
Více si o práci vyjednavače můžete přečíst v TOMTO článku.
Na místo byla přivolána i zásahová jednotka. Začala dům obsazovat kolem tři čtvrtě na dvě.
"Krátce po druhé hodině zásahová jednotka vnikla do budovy. Policisté muže zadrželi, nekladl jim žádný odpor. Protože byl pořezaný na rukou, odvezli ho do nemocnice," informovala mluvčí. V bytě se našly i další zbraně, které muž vlastnil.
Sousedy řádění dvojitého doktora nepřekvapilo
Podle sousedů je Rauch, který je doktorem medicíny i práv, velmi labilní. "Nedivíme se, že to tak skončilo," shodli se.
"Před dvaceti lety jsem ho učila. Na jednu stranu byl ponížený, na druhou stranu už tehdy někdy býval velmi agresivní," popsala jedna ze sousedek.
Podle ní se Rauch hodně změnil poté, co se odstěhoval od rodičů do Meziboří. Tam měl poprvé oplétačky s policií, protože použil zbraň proti člověku.
V červnu 2005 měl ve svém bytě v Meziboří řemeslníka se zbraní v ruce donutit, aby dokončil zakázku. Za vydírání a ublížení na zdraví muži hrozil až osmiletý trest, obžalobě se však nepodařilo shromáždit dostatek důkazů, proto si vyslechl předloni zprošťující verdikt.
Pracovník firmy, kterého muž údajně ohrožoval, chtěl jít odpoledne domů. Majitel bytu mu však podle obžaloby nařídil pracovat až do večera, dokonce po něm vystřelil plastovým nábojem a zranil jej. Poté ještě řemeslníkovi přikázal, aby vypil litrovou láhev tvrdého alkoholu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz