Neštěstí se stalo v chemicko-energetickém komplexu Sokolovské uhelné ve Vřesové. Tři další lidi odvezly sanitky do nemocnice.
Při výbuchu a následném požáru generátoru v areálu palivového kombinátu ve Vřesové na Sokolovsku zahynul ve středu před půlnoci člověk. Další tři lidé byli zraněni, potvrdil agentuře Mediafax mluvčí záchranné služby karlovarského kraje Lukáš Hutta.
Podívejte se na reportáž TV Nova o výbuchu v Sokolovské uhelné:
"K výbuchu generátoru a následnému požáru došlo v areálu Sokolovské uhelné ve Vřesové," řekl Mediafaxu mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal. "Na místě zasahuje deset hasičských jednotek, v této chvíli je požár lokalizován a nešíří se," uvedl Kasal před půl druhou v noci. O necelou hodinu později se hasičům podařilo plameny zlikvidovat.
ČTĚTE TAKÉ:
Bývalý areál mochovských mrazíren zachvátil požár
"Jeden člověk na místě zahynul, tři zraněné jsme odvezli do nemocnice. Jednoho s popáleninami a dva se nadýchali zplodin," sdělil mluvčí záchranky Hutta s tím, že zatím nemůže potvrdit, jestli všichni byli zaměstnanci Sokolovské uhelné.
"Po první explozi následovala ještě série menších," hlásil z místa reportér TV Nova. Tlaková vlna poškodila i střechu sousedního objektu.
V chemicko-energetickém komplexu ve Vřesové je elektrárna i teplárna a výrobna chemických produktů na bázi hnědého uhlí.
Po příčinách výbuchu se pátrá
"Mohu potvrdit, že hasiči likvidovali požár turbogenerátoru teplárny ve zpracovatelském závodu ve Vřesové. Příčina požáru zatím není známá, zaměstnanci odstavili ve 22 hodin turbogenerátor teplárny, ve 23:15 začal vytékat ze zařízení olej, který se vznítil," uvedl Michalský. "Další informace nemohu v této chvíli poskytnout, dokud nebude ukončeno vyšetřování a nebude uzavřen protokol o havárii. Někdy bývá uzavřen do 24 hodin, jindy to trvá celý týden," řekl mluvčí Michalský. Podle jeho slov nebyl ohrožen provoz komplexu.
"Chytilo to tak nešťastným způsobem, že to jeden člověk nepřežil. Jeho popáleniny byly neslučitelné se životem, je nám moc líto, co se stalo," řekl mluvčí. Další tři zaměstnanci, které zasáhl oheň a zplodiny, budou podle slov Michalského v pořádku. Jeden z trojice byl již propuštěn domů, další dva, kteří se nadýchali zplodin, zůstávají ještě na pozorování v nemocnici. Obětí se stal podle slov mluvčího záchranné služby Lukáše Hutty šestapadesátiletý zaměstnanec firmy.
Místem požáru a následného výbuchu generátoru byla několikapatrová hala, exploze poničila i její střechu. "Byl to standardní zásah, museli jsme natáhnout vedení vody do vyšších pater. Zvenku požár vidět nebyl," uvedl mluvčí hasičů Martin Kasal. U požáru zasahovalo deset hasičských jednotek. S plameny bojovali hasiči téměř čtyři hodiny. Obyvatelé Vřesové nebyli požárem nijak ohroženi.
Ve Vřesové to nebyl první zásah hasičů
V komplexu ve Vřesové zasahovali hasiči i letos v červenci, když tam unikalo větší množství čpavku z cisterny a únik se delší dobu nedařilo zastavit. Unikající čpavek nemohli hasiči z poškozené nádrže přečerpat. Látku proto skrápěli vodou a kontaminovanou vodu zachycovali do jímek. Nakonec z cisterny vyteklo asi 19 tun čpavku. Na zajištění nádrže pracovali hasiči společně s techniky Sokolovské uhelné. V důsledku úniku látky nebyl nikdo zraněn. Starostové okolních obcí byli o havárii informováni krátce po jejím nahlášení.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz