Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.1. 2016 17:25
detaily ze soudní síně

VINEN! Petr Kramný přijal 28 let vězení s kamennou tváří

Zdroj: TV Nova

Jen pár minut stačilo soudkyni Renatě Gilové, aby vyhlásila rozsudek nad Petrem Kramným. Shledala, že je VINEN z dvojnásobné vraždy své manželky Moniky a dcery Klárky na dovolené v Egyptě. Zdůvodnění verdiktu ale předčítala déle než hodinu.

Anketa

Souhlasíte s výší trestu pro Petra Kramného?

Hlasovalo 16812 lidí.
Kramného čeká mnohaletý pobyt za mřížemi. Státní zástupce Vít Legerský navrhl výjimečný, třicetiletý žalář, což je po doživotí nejvyšší možný trest. Soudkyně byla mírnější, přesto poslala Kramného za mříže na 28 let.


On-line reportáž

Soud s Petrem Kramným - 20. den - vynesení rozsudku

15:25

Obhájkyně Kramného Jana Rejžková na chodbě novinářům řekla, že jí rozsudek připadá jako z dob komunismu, kdy soudci vše odkývali žalobcům. "Soudkyně Gilová byla dřív nejspíš prokurátorka," řekla Rejžková.

15:00

Hlavní líčení končí, Kramného odvádí ze soudní síně justiční stráž.

14:57

Státní zástupce Vít Legerský si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, neodvolal se na místě.

 

Součástí trestu je také odškodnění pro příbuzné obětí. Kramný musí zaplatit pozůstalým - otci Moniky 4 018 000 Kč, bratrům Moniky Radmilovi 2 270 000 Kč a Martinovi 2 200 000 Kč. Celkem tedy 8 488 000 korun.

 

Soudkyně si je vinou Petra Kramného naprosto jistá. Svědčí proti němu dostatek důkazů. Podle ní to není první a ani poslední případ, kdy je někdo za vraždu odsouzen na základě nepřímých důkazů. Vynesení rozsudku nebrání ani to, že se nepovedlo najít smrtící zbraň. "Pamatuji případ, kdy byl pachatel odsouzen i bez nálezu těla," podotkla Gilová.

 

 

Případ byl ale podle soudkyně Renaty Gilové specifický. "Místo činu nebylo na území ČR. Technici a kriminalisté neměli možnost prohlédnout místo činu a soudní lékaři neměli šanci provést prvotní pitvu. Přesto je senát přesvědčen, že se shromáždilo dostatek důkazů, aby mohl rozhodnout," řekla. Důkazy podle ní tvoří ucelený řetěz, jehož články na sebe navazují a podporují se.

 

Kramný rozsudek přijal bez mrknutí oka. I během odůvodnění držel kamennou tvář. Opět na sobě nedal znát žádné emoce. Jen vypadal, že se soudkyni snaží upřeným pohledem buď zhypnotizovat nebo probodnout.


Nyní už je jisté, že případ nekončí. Kauza se teď přesune k Vrchnímu soudu v Olomouci, kam se Kramný po poradě s obhájkyní odvolal. Před verdiktem jasně avizoval, že se nesmíří s ničím menším než osvobozujícím verdiktem.Státní zástupce Vít Legerský, který pro Kramného chtěl o dva roky vyšší trest, si ponechal lhůtu na odvolání. Pokud by se žalobce neodvolal, vrchní soud může Kramnému trest jen potvrdit nebo zmírnit. Pokud se odvolá i Legerský, může vrchní soud trest i zpřísnit.
 


Kramný od počátku vinu popíral, tvrdil, že celá rodina měla žaludeční problémy. Obhájkyně Jana Rejžková žádala, aby soud jejího klienta viny zprostil. Kramný už je téměř dva roky ve vazbě.
 

pez, ČTK TN.cz