Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Světová zdravotnická organizace oficiálně ukončila covidovou krizi

Ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pátek na oficiální tiskové konferenci ukončil stav celosvětové zdravotnické krize, který byl vyhlášen ve spojitosti s covidem 19. "Ve čtvrtek se sešel krizový výbor a navrhl mi, abych stav zdravotnické krize mezinárodního rozsahu ukončil. Rozhodl jsem se jejich návrhu vyhovět," prohlásil Ghebreyesus. Zdůraznil ale, že to neznamená, že by covid už neznamenal hrozbu. "Tisíce lidí stále bojují o život na jednotkách intenzivní péče, miliony se jich pak potýkají s následky covidu," dodal.

Koronavirus

Koronavirus

Nový typ koronaviru, který způsobuje onemocnění Covid-19, se rozšířil na konci roku 2019 z čínského města Wu-chan. Během dvou měsíců "dobyl" virus všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy. Na začátku března 2020 se epicentrum nákazy z Wu-chanu přesunulo do severní Itálie. Zejména odsud se koronavirus šíří do zbytku Evropy včetně Česka.

Česká vláda postupně zavedla opatření, která měla co nejvíce zabránit dalšímu přenosu infekce. Dlouhé měsíce platil nouzový stavnutné bylo omezení volného pohybu osobuzavřela se řada obchodů a provozoven, omezeny byly také cesty do a ze zahraničí. Přibyla povinnost nosit na veřejnosti a v hromadné dopravě roušky, vlivem dalších vln epidemie se tato povinnost vrátila i na podzim a přetrvala i v následujícím roce 2021.

Jaké jsou příznaky, prevence a další doporučení proti šíření koronaviru, čtěte zde. Důležité informace pro občany zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, další se dozvíte na stránkách WHO. Na našem webu můžete sledovat také aktuální počty nemocných a testovaných v Česku, údaje za celý svět najdete zde.

Pokud potřebujete v souvislosti s nákazou s něčím poradit, obraťte se na Státní zdravotní ústav. Infolinka na telefonních číslech 724 810 106 a 725 191 367 funguje nonstop.