Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.11. 2017 12:06
vládní krize

Zimbabwský prezident Mugabe byl zadržen. V zemi vládne armáda

Zdroj: APTN

Vojáci převzali v noci na středu kontrolu nad sídlem státní televizní stanice ZBC. V hlavním městě Harare byly také slyšet tři exploze, ale jejich příčina není jasná. Armáda zadržela prezidenta Roberta Mugabeho a jeho manželku.

Manželé jsou podle ozbrojených složek v bezpečí. Kde se nacházejí, ale zatím není jasné. Informace o vojenském převratu v této zemi vyvolala v úterý zvýšená přítomnost vojáků v ulicích hlavního města Zimbabwe a přesuny tanků v jeho okolí.

 

Šéf armády generál Constantino Chiwenga v pondělí varoval prezidenta Mugabeho, aby "zastavil" čistky ve vládní straně, poté co prezident náhle vyhodil viceprezidenta Emmersona Mnangagwu.


14

GALERIE: Armáda v Zimbabwe obsadila státní televizi

Zdroj: Profimedia

Armáda v Zimbabwe obsadila státní televizi - 1

Hodnocení:


 

Ten se opakovaně dostával do sporů s Mugabeho manželkou Grace, která je ve svých dvaapadesáti považována za budoucí prezidentku po úmrtí letos třiadevadesátiletého manžela.

 

Vojáci se prostřednictvím státní televize ZBC obrátili k národu. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat, prezident Robert Mugabe je v bezpečí a že se "zaměřují pouze na zločince z jeho okolí". "Jakmile splníme svou misi, očekáváme, že situace se vrátí k normálu," uzavřeli.

 

 

V zemi je ale podle BBC stupňující se politická krize. Podle některých zdrojů vojáci s několika zaměstnanci televizní stanice hrubě zacházeli. Řekli jim však, že se nemají čeho obávat.

 

Ministerstvo zahraničí USA vyzvalo všechny strany v Zimbabwe, aby spory vyřešily klidným způsobem. Velvyslanectví USA oznámilo, že ve středu bude pro veřejnost zavřeno vzhledem k "přetrvávající nejistotě" v hlavním městě.
 

 

"Nikdo si nepřeje převrat... Pokud armáda převezme moc, bude to nežádoucí. Vyřadí to demokracii, a to není pro národ zdravé," prohlásil stínový ministr opoziční strany MDC Gift Chimanikire.


 

ham TN.cz