Vláda

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Krátká zpráva

Válek ustupuje protestům lékařů, chystá novelu o přesčasech

Změnu novely zákoníku práce, která zruší změnu ohledně přesčasů lékařů, by měla vláda dostat zhruba za dva týdny. V úterý to prohlásil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). "Návrh podáme s ministrem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) jako skupina poslanců. Je to nejefektivnější cesta, aby se to schválilo co nejrychleji," řekl. Ministerstvo zdravotnictví tak ustupuje protestům tisíce lékařů, kteří kvůli novele umožňující sloužit více než 800 přesčasových hodin ročně hrozí hromadným vypovídáním služeb.

Krátká zpráva

Opoziční úpravy konsolidační balíčku sněmovní výbor zamítl

Díky hlasům poslanců stran vládní koalice byly ve sněmovním rozpočtovém výboru zamítnuty opoziční návrhy změn pro konsolidační baliček. Úpravy prosazovali zákonodárci z hnutí ANO a SPD mimo jiné kvůli tomu, že se obávají snížení výkonu české ekonomiky. Vláda chce díky zmiňovanému balíčku opatření vylepšit hospodaření státu a příští rok snížit schodek rozpočtu o 97 miliard korun.

Krátká zpráva

Vláda schválila nařízení o valorizaci. Všechny důchody se zvýší o 360 korun

Starobní, invalidní i pozůstalostní důchody se od ledna zvýší všem penzistům o 360 korun, oznámil na středeční tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kabinet také na jednání schválil novelu Lex Ukrajina 6, která mimo jiné prodlužuje dočasnou ochranu pro uprchlíky do března roku 2025. Ministři také dali zelenou novele volebního zákona, která má například umožnit voličům vyzvedávat si voličské průkazy kdekoliv na území ČR. Zjednodušení přináší i pro politické subjekty, které budou moci podávat kandidátky elektronicky. Novela počítá se zachováním dvoudenních voleb.