Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 3. 2017
Odchod z Unie

Brexit oficiálně začíná! Premiérka Mayová o tom informovala EU

Brexit - Theresa Mayová
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com, Profimedia.cz

Proces odchodu Velké Británie z Evropské unie oficiálně započal. Britská premiérka Theresa Mayová v úterý večer podepsala dopis adresovaný předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, ve kterém jej informuje o rozhodnutí Britů aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy a opustit Unii.

Britové o odchodu z Unie rozhodli před necelým rokem. V červnovém referendu jejich rozhodnutí šokovalo svět. Ačkoliv se očekávalo, že převládne přání zůstat v Unii, nakonec jasně vyhráli zastánci odchodu země od projektu evropské integrace.

 

Premiéra Davida Camerona, který referendum nechal vypsat, nahradila v úřadu dosavadní ministryně vnitra Theresa Mayová.

 

Započalo dlouhé a náročné vyjednávání podmínek odluky. To ještě zdaleka není u konce. Britové ale teď odchod oficiálně započali, když o svém úmyslu aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy, který odchod z EU obsahuje, informovali předsedu Evropské rady Donalda Tuska.

 

 

Mayová dopis Tuskovi podepsala ve středu krátce před 23. hodinou středoevropského letního času. Od chvíle, kdy bude dopis Tuskovi doručen, což podle BBC učiní ve středu v půl druhé odpoledne britský velvyslanec při EU Tim Barrow, začíná běžet dvouletá lhůta. Nejpozději 29. března 2019 musí Britové unii opustit.

 

"Je mým nezlomným odhodláním vyjednat dobrou dohodu pro všechny občany této země. A zatímco čelíme možnostem, které před námi na této úžasné cestě stojí, musí nás naše společné hodnoty, zájmy a ambice přimknout k sobě," citovala televize BBC britskou premiérku.
 

vbo TN.cz