Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.1. 2017 18:07
důležitý nález

Budou se přepisovat učebnice? Vědci objevili v těle nový orgán!

Nový lidský orgán
Zdroj: University of Limerick
Vědci objevili v oblasti břicha úplně nový orgán

Vědci objevili v oblasti břicha úplně nový orgán, nazvali ho "okružím". Zatím neznají jeho přesnou funkci, ale jeho další výzkum by mohl pomoci s porozuměním a léčbou závažných nemocí.

Dlouho si vědci mysleli, že okruží nebo též mezentérium slouží pouze k tomu, aby drželo břišní orgány pohromadě. Jenže nejnovější výzkumy ukázaly, že okruží je samostatný orgán se specifickou strukturou.

 

Funkci orgánu ale zatím úplně nerozumíme. "Anatomický popis, který byl v učebnicích po dobu 100 let, není pravdivý. Tento orgán není vůbec fragmentovaný, je to jedna jediná struktura," řekl deníku Daily Mail vědec J. Calvin Coffey z Univerzitní nemocnice v irském Limericku. Coffey byl prvním, kdo mezenterium jako samostatný orgán popsal.

 

 

Tato změna už byla zveřejněna v nejdůležitější sérii učebnic anatomie, známé Gray's Anatomy. Prvním, kdo mezenterium popsal a zakreslil, byl už renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. Velké množství lékařů ho však ignorovalo, považovali orgán za nedůležitý přívěšek s nevalným významem pro organismus. Coffey, který začal v roce 2012 nový výzkum, dokázal změnit pohled na tento orgán.

 

Nález může mít v budoucnu velký význam. "Když budeme mezenterium chápat jako celistvý jedinečný orgán, můžeme k nemocem této části těla přistupovat s přihlédnutím právě k tomuto orgánu. Mohlo by to vést k lepším léčebným výsledkům," řekl odborník. Do budoucna by mohl jeho objev pomoci při léčbě rakoviny, Crohnovy choroby a mnoha dalších.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Darovala manželovi ledvinu, on ji po operaci opustil. Žena chce orgán zpět

PRO SILNÉ POVAHY! Dívku pět let bolelo břicho. Lékaři jí z něj vyndali část lidského těla!

has TN.cz