Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.1. 2016 14:21
Přelomový koncept

Budoucnost cestování? Letadlo má přeletět Atlantik za 11 minut!

Letoun Antipode má cestu mezi New Yorkem a Londýnem zvládnout za 11 minut
Zdroj: oficiální zdroj

Zní to až neuvěřitelně - nově navržené malé cestovní letadlo má být dvanáctkrát rychlejší než nadzvukový Concorde a trasu mezi New Yorkem a Londýnem má Antipode (Protiklad) zvládnout za neuvěřitelných 11 minut.

S přelomovým konceptem přišel respektovaný kanadský konstruktér Charles Bombadier. Ten tvrdí, že Antipode zvládne až Mach 24 - tedy čtyřiadvacetinásobek rychlosti zvuku, což je hodnota, o níž se nezdá ani špičkovým stíhačkám.


Návrh počítá s tím, že letoun ze země dostanou přídavné raketové motory, které se po vyhoření oddělí a vrátí zpátky na letiště. Díky tomu může Antipode startovat vpodstatě z jakéhokoli letiště, nepotřebuje žádné zvláštní rampy nebo jiné technologické vychytávky.


Ve chvíli, kdy letoun dosáhne pětinásobné rychlosti zvuku (asi 6 tisíc kilometrů za hodinu), zažehne palubní počítač tryskový motor, který Antipode dostane až na onen slibovaný Mach 24 v letové hladině přibližně 12 kilometrů.Díky speciálnímu tvaru trupu letadla by ani takhle vysoká rychlost nezpůsobovala přehřívání trupu stroje a ani nadměrný hluk, který je běžný, když letadlo překoná rychlost zvuku.


Má to samozřejmě háček - vše zatím funguje jen na rýsovacím prkně a letoun má pojmout jen 10 lidí. A cena letenky bude také astronomická. Ale i tak - kdo by nechtěl přeletět z New Yorku do Sydney za 32 minut?

pez TN.cz