Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 8. 2017
zemětřesení na jadranu

Češi o otřesech v Chorvatsku: Bojíme se, že přijde něco většího

Zdroj: TV Nova

Zemětřesení v Chorvatsku včera vyděsilo i pěknou řádku Čechů, kteří na pobřeží Jaderského moře tráví svou letní dovolenou. Několik se jich ozvalo redakci TN.cz a popsali okamžiky, kdy se země začala třást.

Chorvatskem včera otřásla série nejméně pěti zemětřesení. Podle měření seismologů měly otřesy sílu 3,5 stupně Richterovy škály. První otřesy byly cítit už v noci z úterý na středu, poslední (pravděpodobně) včera kolem půl druhé hodiny odpoledne.

 

A samozřejmě je pocítili i Češi, kterých jsou v Chorvatsku na dovolené desetitisíce. "Zaznamenali jsme všechna noční zemětřesení. První mělo největší intenzitu a ve třetím patře hotelu Beli Kamik jsme ho pocítili jako poměrně silnou, ale krátkou vibraci, které předcházel zvuk podobný výbuchu. To bylo asi v půl 10 v noci," píše čtenář Martin, který tráví prázdniny na ostrově Krk.

 

 

"Koukali jsme na TV a najednou zazněla rána a všechno se zatřáslo. Většina hostů se shromáždila před hotelem. Zástupce vedení nás asi po půl hodině informoval, že takové otřesy jsou v lokalitě běžné, abychom nepanikařili a vrátili se zpět na pokoje," popisuje Martin okamžiky po prvním otřesu. Jenže všichni se s vysvětlením, že zemětřesení není v tomto regionu nijak neobvyklé, nespokojili. "Někteří hosté se přesto sbalili a chtěli odcestovat. Byli ale nuceni se vrátit, protože most spojující ostrov s pevninou byl kvůli otřesům uzavřen a tak nocovali v autech," dodává Martin.

 

"Další, nejnovější otřes nás zasáhl ve středu (9.8.) kolem 17:30 hod. Je to dost nepříjemné, mysleli jsme si, že to přestane, jak nás zaměstnanci hotelu ubezpečovali, co nejdříve. Ale otřesy pokračují přes noc už druhý den (středa) a intenzita se nesnižuje, dnešní otřes byl silný jako ten první včerejší. Bojíme se, aby to nebyla předzvěst něčeho většího. Plánujeme, že zavoláme delegátce a budeme chtít přestěhovat jinam," plánuje Martin se svou přítelkyní.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PŘÍBĚH: Půl roku po zemětřesení na Haiti našla ztracenou dceru

hru TN.cz