Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 10. 2017
velký rozdíl

České máslo koupíte v Anglii za polovinu! Víme, proč to nejde v ČR

Ceny másel
Zdroj: Thinkstockphotos, facebook
České máslo je v Anglii levnější. Ilustrační foto

V některých britských prodejnách se prodává máslo z České republiky za polovinu ceny, kterou zaplatí lidé u nás. Například máslo značky Olma koupí Britové někde i za 30 korun. Podle Ministerstva zemědělství (MZe) je to z toho důvodu, že se prodejny v Anglii nesnaží na másle tolik vydělat.

Dvěstěpadesátigramové máslo značky Madeta se v českém obchodě ve Velké Británii prodává za jednu libru, tedy necelých 30 korun. Prodejna za stejnou cenu nabízí i máslo značky Olma. Na nízkou cenu upozornil Čech Marek Philips, který cenu zjišťoval.

 

V České republice se průměrná cena másla pohybuje okolo 55korun, ale v některých prodejnách se vyšplhala až k 80 korunám. Podle Ministerstva zemědělství si vysokou cenu určili obchodníci.

 

"Pokud je v Anglii máslo levnější, je to z toho důvodu, že na něm prodejna nemá potřebu tolik vydělávat," vysvětlila tisková mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková. "Nemůžeme obchodním řetězcům cenu určit. Máslo je drahé z toho důvodu, že si na něm prodejna nastavila tak vysokou marži," dodala Ježková.

 

 

Rostoucí spotřebitelskou cenu másla na českém trhu podle Ministerstva zemědělství dlouhodobě ovlivňují obchodníci. Například v roce 2009 byla výkupní cena litru mléka přibližně 6 korun a spotřebitelská cena kilogramu másla 93 korun.

 

"V letošním roce zemědělci za litr mléka dostávají přibližně 8,5 Kč, zatímco obchodníci prodávají kilogram másla za 209 Kč. Zpracovatelé ještě v roce 2009 prodávali kilogram másla za 74 Kč, dnes je to více než 145 Kč," stojí v reakci Ministerstva zemědělství na vysokou cenu másla.Obchodníci podle Ministerstva zemědělství  zvyšují svoji marži dlouhodobě. V roce 2009 byla přibližně 19 korun na každém prodaném kilogramu másla: "Nyní je marže obchodníků přes 64 korun na kilogramu másla. V absolutních číslech je tedy více než trojnásobná, zatímco zemědělci dostávají za litr mléka jen 8,5 Kč, tedy jen o třetinu více než v roce 2009," stojí ve vyjádření ministerstva.

 

Premiér Sobotka vyzval ministry Pilného a Jurečku, aby situaci prověřili a vyřešili. Výsledek mají nabídnout do 11. října, kdy se bude konat zasedání vlády. Více čtěte zde.

Reportáž: Máslové šílenství pokračuje! Lidé se rvali o každý kus

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Věděli jste, co znamenají nálepky s čísly na ovoci? Odteď už je přehlížet nebudete!

Teenager pozval dívku na rande do restaurace, i když skoro neměl peníze. Neuvěříte, co udělal!

ham TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

3.10. | 18:18 vechtr-z-protivina
24
Český občan je okrádán dvojnásob. Nejdřív u zloděje vykořisťovatele na mzdě, ...
3.10. | 18:21 pichav
-7
☝ OPRAVDOVOU PRAVDU VZDY VIM JEN JA !!! MASLO JE V ANGLII LEVNE !!! PROTOZE TAM ...
16.10. | 07:41 rudysoft
0
Náhlasit nevhodný komentář
Už nemusíte do Anglie! Zde jsem vám natočil lehký návod, jak si za pár minut udělat máslo vlastní, které je konzistentně i chuťově k nerozeznání od kupovaného a vyjde vás navíc mnohem levněji! https://youtu.be/LYzhfl5cot8
7.10. | 09:50 terezkaterka3333
0
Náhlasit nevhodný komentář
O čom to tu tí ľudia, sú vobec ľudia, debatujú ? Oni sa tu hádajú, osočujú navzájom. To ani nie sú Česi.
7.10. | 09:47 terezkaterka3333
1
Náhlasit nevhodný komentář
Toto je ten trhový mechanizmus a voľná tvorba cien. Za toho zlého socializmu štát takto neokrádal obyvateľov. Okrádanie vidíme všade. Kúpte dve, tretia zadarmo. Bonus na auto desiatky niekde aj stovky tisíc korún. Nech mi nikto nepovie, že ten rozdieľ zaplatí predajca zo svojho.
5.10. | 08:56 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
NO,, co stebou, ty "Duchuplnej,,dokud nepochopis" Zaco to vsechno mate" tak je zbytecne ti prokazovat laskavost tim, ze te vubec beru na vedomi.
4.10. | 21:16 Tomáš Jelínek
3
Náhlasit nevhodný komentář
Když budou lidé máslo bojkotovat,jak to dělám já/málo mastit,sádlo,oleje/ můžou si zlodějští obchodníci máslem topit v kamnech!!
4.10. | 19:48 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jinak novusi tyhle tvoje dva příspěvky jsou duchaplnost v ryzí podobě.
4.10. | 19:46 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
4.10. | 18:13 novus, myslet za mně nemusíš, vidím jak ti dává zabrat myslet jen za sebe. A ke Kristianovi nechodím, když vidím co udělal z tebe, nemám k takovému šarlatánovi z reichu důvěru.
4.10. | 18:17 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Christianovi vyridim,,on tobe vzkazuje ze az zanim zase pujdes tak mas pozdravovat pocestny. Kdyz potkas hoWno, tak mu nepodavej ruku!
4.10. | 18:13 novus
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Clovece,,to mam za tebe i myslet?? Abych dopadl stejne jako ty a trapil se tim, ze nebudu vedet-zacotomam?
4.10. | 18:04 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
novusi, jak se dá zblbnout je vidět nejlíp na tobě. A určitě víš zacotomáš. Od Kristiana. Až půjdeš na sezení se skupinou stejnejch pakostů jako ty, můžeš ho pozdravovat.