Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2017
Až týden po koupání

Chlapec zemřel na suché utopení! Na tohle pozor, varují lékaři

Chlapec zemřel na suché utopení
Zdroj: facebook, KTRK
Čtyřletý Francisco zemřel na suché utopení

Dovádění ve vodě může mít někdy katastrofální následky. Hlavně malým dětem hrozí tzv. suché utopení. Právě na tuto neznámou příčinu zemřel i čtyřletý chlapeček v Texasu.

Většina rodičů se u vody obává toho, že se dítě utopí, proto mu nasadí plovací kruh nebo rukávky a dává pozor, aby se neztratilo pod hladinou. Jenže existuje i tzv. suché utopení, o kterém většina lidí ani netuší.

 

Spočívá v tom, že se dítě "naloká" vody a potom má problémy s dýcháním. Vodu sice vdechne, ale nedostane se mu do plic. Zůstane jen v dýchacích cestách, kde může způsobit křeče a stažení svalů hrtanu, které vedou k udušení.

 

Před pár dny se taková tragédie stala v americkém Texasu. Čtyřletý chlapec zemřel až týden poté, co si byl s rodinou zaplavat na nedaleké přehradě. Podle matky si chlapec jménem Francisco Delgado III stěžoval na bolesti jen chvíli poté, co se dostal z vody.

 

 

 

Celý týden zvracel, měl průjem a jeho stav se nelepšil - spíše naopak. Informovala o tom televize KTRK. "Potom se zničehonic probudil ze spánku, řekl jen ach a naposledy vydechl. Nevěděl jsem, co mám dělat," popsal otec nejhorší chvíle svého života.

 

Chlapečka převezli záchranáři do nemocnice, lékaři už mu ale nedokázali pomoci. Rodině poté oznámili, že Francisco zemřel na suché utopení. Jde o výjimečné "zranění", který postihuje především malé děti.

 

Podobný případ se stal i na Slovensku. Tam na suché utopení zemřel také čtyřletý Viktor. Více čtěte zde.

epa TN.cz