Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2017 14:19
OKD zavírá

Důl Paskov končí. Z posledních sil se tam těží víc a víc uhlí

Zdroj: TV Nova

Necelé dva měsíce zbývají do ukončení těžby uhlí v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Černouhelná společnost OKD kvůli tomu založí nový závod. O výši odstupného pro horníky se zatím jedná. Paradoxně se ale v Paskově těsně před uzavřením zvýšilo množství vykopaného uhlí.

Těžební firma OKD má napilno. Finišuje totiž s reorganizačním plánem, který musí předložit věřitelskému výboru a ten pak má rozhodnout o dalším osudu dolů. Zároveň také za měsíc a půl končí Důl Paskov.

 

Podle insolvenčního správce má kvůli tomu vzniknout Závod Útlum Jih, na který bude převeden veškerý majetek, práva i pohledávky Dolu Paskov. Stěžejní bude pro OKD a horníky už 24. únor, kdy se bude na základě výsledku auditu rozhodovat také o možném propouštění v OKD.

 

 

O odstupném havířů z Paskova rozhodnuto ale ještě není, odboráři a vedení OKD se přou o jeho výpočtu. Důl Paskov je dlouhodobě ztrátový, ale v posledních měsících před jeho koncem těží o mnoho více uhlí a snižuje ztrátu. Horníci se snaží z podzemí vytěžit, co se dá.

 

OKD stále hledá strategického partnera, který by doly dovedl do úplného útlumu, odboráři ovšem požadují po státu, aby se toho ujal. Ministerstvo financí to odmítá, chce nejdříve, aby se vybíralo ze soukromých investorů, až pak by se mohl zapojit stát.

tn.cz / gar
Reklama