Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 12. 2017
nenechte se napálit

Inspektoři prozradili nejčastější triky stánkařů! Na tohle pozor

Vánoční trhy - Praha
Zdroj: Profimedia
Adventní trhy v Praze

Co by to bylo za předvánoční období, kdybychom si nedali svařák na adventních trzích. Nasát vánoční atmosféru řada lidí jezdí i za hranice. Na co byste si na trzích měli dát pozor?

Drážďany, Vídeň, Krakov či Budapešť patří mezi města, kam Češi za adventními trhy jezdí nejčastěji. Musíte se ale připravit na to, že stánkaři na vás mohou zkoušet nejrůznější triky a někde se vám může nákup pořádně prodražit. Na co si dát pozor, upozorňuje Evropské spotřebitelské centrum.

 

"I dlouhodobá zjištění České obchodní inspekce ukazují, že stánkový prodej patří mezi oblasti, kde se zvýšená pozornost spotřebitelů může vyplatit. Platí to i pro adventní trhy v sousedních zemích, kde je dobré zjistit si cenu nápojů, datum spotřeby, ale i původ u zboží označeného jako ručně vyráběné," říká Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra.

 

 

Na co byste si měli dát na zahraničních trzích pozor?

- U akcí typu 3 za cenu 2 buďte obezřetní a cenu si přepočítejte.

 

- Předražení nákupu někdy hrozí na Slovensku, když někteří stánkaři neuvádí ceny nabízených nápojů. Některá města riziko nákupu zboží či využití služeb nízké kvality za vysoké ceny snižuje kodexy pro stánkaře. V Bratislavě jde o Kódex trhovníka.

 

- Zkontrolujte datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti. Někteří prodejci se mohou chtít zbavit zboží, které dlouho leží v regálech jejich kamenných obchodů.

 

- Za velmi kvalitní zboží je v Německu považováno to, které je označeno jako "vyrobeno v Německu", "ručně vyráběné" nebo "řemeslný výrobek". Štítek na zboží ovšem prozradí, kde bylo opravdu vyrobeno.

 

- Právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu neexistuje ani na adventních či vánočních trzích v sousedních zemích. Leda že by prodejce přijal zakoupené zboží zpět dobrovolně.

 

- Dvouletou záruku za jakost má spotřebitel díky právu Evropské unie vždy i u stánkového nákupu, ač s drobnými místními specifiky. Vždy si uschovejte účtenku. Prodejce se nemůže vyvléci ze svých povinností vystavením cedulky "Po odchodu od pokladny nepřijímáme žádné reklamace".
 

 

Jak se bránit kapsářům?

"Lidé by si měli dát pozor i na kapsáře. Německá policie kvůli tomu v minulosti vydala i doporučení, jak si své věci zajistit. Podle nich je dobré nosit peněženku ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu. Hlídat si své věci, pokud někdo člověka "omylem" polije svařeným vínem nebo se ptá na cestu. Může to být zloděj a může mít i parťáka," upozorňuje Tichota.

 

Průvodce adventními trhy i v češtině vydávají v některých příhraničních městech, například v Drážďanech. Informují o možnostech parkování, ubytování a veřejné dopravě. Ve Vídni je pak vhodné nechat vůz na parkovišti typu "Park and ride" s dopravní návazností na místa konání trhů, nebo lze využít i zóny s maximální dobou parkování dvě hodiny.

mom TN.cz