Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 15. 6. 2017
poradil odborník

Jak se vyhnout pokutám a kudy jet k moři zadarmo? Finty odborníka

Cestování
Zdroj: Thinkstockphotos/ oficiální zdroj
Petr Vomáčka z ÚAMK poradil, jak se vyhnout komplikacím na cestách

Pokud cestujete na dovolenou autem, měli byste si vždy dopředu zjistit, jestli se dopravní předpisy v zahraničí neliší od těch českých. Na co si dát při cestách do ciziny pozor a pomocí jakých fint si můžete cestování zpříjemnit?

Hostem chatu na TN.cz byl v úterý večer mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka. Čtenářům radil, na co si dát pozor při cestování na dovolenou. Na některých místech totiž podražily dálniční poplatky, jinde zase musíte mít jiné věci v povinné výbavě.

 

Nejvíce čtenáře zajímalo, jak je to s palubní kamerou či navigací, které se pro řidiče staly samozřejmostí. Takové přístroje totiž nesmí být umístěny v zorném poli řidiče, v Rakousku jsou kamery dokonce úplně zakázány.

 

"Navigace, kamera či držák pro mobilní telefon není homologovaný prvek. Mýtná krabička, emisní plaketa nebo dálniční známka ano. Pokud si tedy výrobce nechá homologovat držák navigace a navigaci, není problém ji umístit dle návodu. Pokud navigace nemá homologační prvek na sobě, nesmí být umístěna na čelní sklo v zorném poli řidiče i kdyby prodejce tvrdil opak," vysvětlil Vomáčka. Abyste se vyhnuli pokutě, umístěte navigaci až do místa, kde vidíte i část karoserie.

 

 

Častým tématem bylo také mýtné a dálniční poplatky. Vomáčka například poradil, že se naprosto nevyplatí platit mýtné v Chorvatsku v eurech, vrátí vám totiž v kunách a to v kurzu 1:1. Abyste se vyhnuli poplatkům ve Slovinsku, můžete i letos objet dálnici z města Ptuj k chorvatským hranicím. Zatím totiž není dostavěna.

 

Odpovídal ale také na to, zda do Chorvatska potřebujete cestovní pas nebo vám stačí občanský průkaz. "Pro děti a dospělé stačí občanka, pokud má každý svou. Zápis dětí v občance rodičů nestačí," řekl.

 

Jakou povinnou výbavu potřebujete do Chorvatska? Kudy je nejlepší jet na dovolenou k moři? A kdy bývají na silnicích nejmenší kolony? Odpovědi najdete v chatu.

On-line rozhovor

mom TN.cz