Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.11. 2017 19:21
krásné umístění

Kde žijí nejšťastnější lidé? Česko letos předstihlo Itálii a Francii

Šťastní lidé
Zdroj: Thinkstockphotos
Šťastní lidé. Ilustrační foto

Nejšťastnější zemí světa je podle studie pro letošní rok Norsko. Česko skončilo v pořadí 155 států na 23. místě! Předstihlo například Francii, Itálii a Slovensko. Od minulého roku si Česko polepšilo celkem o čtyři příčky.

Žebříček o štěstí ve světě vypracovává na zakázku OSN Columbijská univerzita v New Yorku. Odborníci hodnotí jednotlivé země na základě takzvaného indexu štěstí. Ten tvoří faktory jako například délka života, korupce, hrubý domácí produkt na obyvatele, dostupnost zdravotní péče, svoboda se rozhodovat,  bezpečnost a štědrost spoluobčanů.

 

Většina nejšťastnějších zemí patří také k nejbohatším – Norsko, Finsko, Dánsko, Island. Příjem ale není podle autorů studie tak důležitým faktorem štěstí, jako je osobní svoboda a podpora společnosti.

 

 

Česká republika je s indexem 6,6 na 23. místě. Umístila se lépe než sousední Polsko (46. místo) a Slovensko (40. místo). Na opačném konci žebříčku je Burundi, Tanzanie a například Sýrie.

 

Země v první desítce hodnocení mají index vyšší než 7. Kromě skandidávských států v ní je například Nizozemsko, Kanada, Austrálie a Nový Zéland.

 

Kompletní pořadí zemí najdete zde.

ham TN.cz