Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 8. 2017
Nebezpečná hra

KLDR a USA děsí svět! Vypukne jaderná válka? Odpověděl expert

Zdroj: TV Nova

Vztahy mezi Severní Koreou a USA se vyostřují. Podle americké rozvědky má KLDR k dispozici jadernou hlavici, Kim Čong-un navíc hrozil útokem na americký ostrov Guam. Donald Trump zase mluvil o "ohnivé odplatě ". Znamená to začátek jaderné války? Odpověděl bezpečnostní expert.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se předhánějí v ostrých vyjádřeních. Americká rozvědka podle listu Washington Post zjistila, že KLDR disponuje miniaturizovanou jadernou hlavicí, kterou může umístit na raketu a vypálit kamkoliv na světě.

 

Trump na tuto informaci reagoval drsným prohlášením, že pokud bude KLDR dále zbrojit, pozná "ohnivou odplatu, jakou svět ještě neviděl". Pchjongjang odpověděl výhrůžkou, že zaútočí na americký tichomořský ostrov Guam.

 

Jde jen o "silácké řeči", nebo jsme na pokraji války? Jak reálný je konflikt mezi zeměmi? Na to odpovídal bezpečnostní expert Andor Šándor. "Vypadá to jako spor jen mezi Severní Koreou a Spojenými státy, ale účastníků je víc. Pokud by totiž Američané zaútočili, reagovala by KLDR útoky na Jižní Koreu a Japonsko.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o napětí mezi USA a KLDR:

 

Ty proto tlačí na USA, aby k němu nedošlo," uvedl odborník.
Pokud by naopak zaútočila KLDR, musely by reagovat zase Spojené státy. To by vedlo k odvetě ze strany Číny, možná i Ruska. "Celý jihovýchodní Pacifik by se ocitl v obrovském konfliktu, který si nepřeje nikdo z hráčů. Už jsme ale měli v historii konflikty, které si nikdo nepřál a na konci byly obrovské počty mrtvých a destabilizovaný kontinent," uvažuje Šándor.

 

 

Obě strany podle něj hrají nebezpečnou hru, o válku ale zájem nemají. "Spojené státy si chtějí zachovat tvář a ukázat, že jsou mocnost, která řeší světové problémy. Ze strany Koreje je to namířeno vůči domácímu publiku a také Kim Čong-un moc dobře ví, že jaderná technologie mu zaručí, aby s ním všichni počítali a jednali s ním jinak," vypočítal expert důvody.

 

V pozadí ale probíhají jednání, o kterých média a běžní smrtelníci netuší. "Nemyslím si, že by to bylo něco jiného než tlak z obou stran vymezit si nějaké prostory k jednání. K těm prostě musí dojít, jinak budeme svědky války, která bude mít nedozírné následky," nastínil Šándor.

 

V takovém případě by sice konflikt neprobíhal v Evropě, ale měl by důsledky po celém světě. Šándor ale předvídá, že zůstane jen u siláckých řečí a ani jedna strana podnět k válce nedá. "Pokud se nestane něco nepředvídatelného, což by byl spíše nějaký omyl, stále věřím, že to je jen hra, na jejímž konci nebude konflikt, ale řešení nějakého jednání," uzavřel expert.

epa TN.cz
Reklama