Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 8. 2017
Nebezpečná hra

KLDR a USA děsí svět! Vypukne jaderná válka? Odpověděl expert

Zdroj: TV Nova

Vztahy mezi Severní Koreou a USA se vyostřují. Podle americké rozvědky má KLDR k dispozici jadernou hlavici, Kim Čong-un navíc hrozil útokem na americký ostrov Guam. Donald Trump zase mluvil o "ohnivé odplatě ". Znamená to začátek jaderné války? Odpověděl bezpečnostní expert.

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se předhánějí v ostrých vyjádřeních. Americká rozvědka podle listu Washington Post zjistila, že KLDR disponuje miniaturizovanou jadernou hlavicí, kterou může umístit na raketu a vypálit kamkoliv na světě.

 

Trump na tuto informaci reagoval drsným prohlášením, že pokud bude KLDR dále zbrojit, pozná "ohnivou odplatu, jakou svět ještě neviděl". Pchjongjang odpověděl výhrůžkou, že zaútočí na americký tichomořský ostrov Guam.

 

Jde jen o "silácké řeči", nebo jsme na pokraji války? Jak reálný je konflikt mezi zeměmi? Na to odpovídal bezpečnostní expert Andor Šándor. "Vypadá to jako spor jen mezi Severní Koreou a Spojenými státy, ale účastníků je víc. Pokud by totiž Američané zaútočili, reagovala by KLDR útoky na Jižní Koreu a Japonsko.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o napětí mezi USA a KLDR:

 

Ty proto tlačí na USA, aby k němu nedošlo," uvedl odborník.
Pokud by naopak zaútočila KLDR, musely by reagovat zase Spojené státy. To by vedlo k odvetě ze strany Číny, možná i Ruska. "Celý jihovýchodní Pacifik by se ocitl v obrovském konfliktu, který si nepřeje nikdo z hráčů. Už jsme ale měli v historii konflikty, které si nikdo nepřál a na konci byly obrovské počty mrtvých a destabilizovaný kontinent," uvažuje Šándor.

 

 

Obě strany podle něj hrají nebezpečnou hru, o válku ale zájem nemají. "Spojené státy si chtějí zachovat tvář a ukázat, že jsou mocnost, která řeší světové problémy. Ze strany Koreje je to namířeno vůči domácímu publiku a také Kim Čong-un moc dobře ví, že jaderná technologie mu zaručí, aby s ním všichni počítali a jednali s ním jinak," vypočítal expert důvody.

 

V pozadí ale probíhají jednání, o kterých média a běžní smrtelníci netuší. "Nemyslím si, že by to bylo něco jiného než tlak z obou stran vymezit si nějaké prostory k jednání. K těm prostě musí dojít, jinak budeme svědky války, která bude mít nedozírné následky," nastínil Šándor.

 

V takovém případě by sice konflikt neprobíhal v Evropě, ale měl by důsledky po celém světě. Šándor ale předvídá, že zůstane jen u siláckých řečí a ani jedna strana podnět k válce nedá. "Pokud se nestane něco nepředvídatelného, což by byl spíše nějaký omyl, stále věřím, že to je jen hra, na jejímž konci nebude konflikt, ale řešení nějakého jednání," uzavřel expert.

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.8. | 20:53 truthwillprevail
5
Já to shrnu a budu se opakovat. USA na to prostě nemá, nemůže standardně ...
9.8. | 22:40 skeptikus
-4
..ještě že tady máme ty dva experty cigoše s komoušem, ti nám to vysvětlí. ...
17.8. | 15:54 Vladimír Molík
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Jak vidím, zapojovat se do diskuzí na tn.nova.cz, znamená nepříjemně se dohadovat s lidmi,kteří mají v české hlavě implantován americký mozek, který má plán (jak už bylo řečeno) snížit počet obyvatel planety Země z těch několika miliard na 20 - 50 milionů servilních hlupáků toužících dnes po válce.
11.8. | 21:49 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Americký kongresman žádá přerušení parlamentních prázdnin a svolání zvláštní schůze Sněmovny reprezentantů, která by zabránila možnému preventivnímu úderu USA proti Severní Koreji. O výzvě demokratického poslance Davida Cicillinea ze státu Rhode Island dnes informovala agentura AP.
10.8. | 21:39 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
„Američané tvrdí, že jsou „supervelmocí světa“ a přitom je korejští sousedé, daleko menší než oni, dokážou vyděsit k smrti pouhými dvěma testy mezikontinentálních střel. KLDR jasně prohlašuje, že sledování toho, jak USA zuří, jen zvyšuje vůli Korejců a víru ve vlast“.
10.8. | 21:28 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
„6. srpna USA protlačily návrh sankcí 2371 na půdě OSN k tomu, aby úplně zablokovaly hospodářský rozvoj Korejské lidově-demokratické republiky, tedy životní úroveň Korejců, pod záminkou „ohrožení mezinárodního míru a bezpečnosti"
10.8. | 21:26 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Podle korejské strany je tato rezoluce „ďábelským pokusem USA a jejich spojenců o izolaci země“. Korejci vnímají tento akt nejen jako porušování suverenity KLDR, ale jako hozenou rukavici a otevřenou výzvu.
10.8. | 21:14 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
10.8. | 20:08 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, mám radost, že vy bolševický rudý vši můžete akorát tak pič00vat, kvičet a hýkat na netu a dávat mínusy. A to je tak všechno co můžete. Dějiny jdou jinou cestou a vy můžete s otevřenou tlamou pouze zírat. A to mi dělá obrovskou radost
10.8. | 20:08 novus
3
Náhlasit nevhodný komentář
DRzko, musis se zlepsit, a hodne..Pak budu kopirovat tebe! Kdy pochopis ze sirit moudre myslenky je prijatelnejsi jak tve monotoni pitchovani!
10.8. | 19:32 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
10.8. | 18:35 novus: Plesnivá smradlavá držko Trósilova, dělá mně nesmírnou radost, že tady primitivní tupá pič@@, jako ty už může akorát pič00vat, kvičet, hýkat a KOPÍROVAT z TYDEN.CZ
10.8. | 18:35 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Je prostě naprosto zábavné sledovat, jak jsou USáci vyděšení. O KLDR si nedělám sebemenší iluze, ale uchvacuje mne, jakým tónem a způsobem s USákama komunikují. Na to není samozvaný policejní ředitel Zeměkoule moc zvyklý.
10.8. | 17:42 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Držko aby Royal Dutch Shell mohl těžit neskutečné peníze z Nigerie,muselo se zavraždit tisíce odpůrců.Peníze z těžby padá do rukou vyvolených a občané kteří jsou zasažení ekologickou katastrofou nemají nic a ještě přicházejí potravu-hladomor.Držko a mohl bych pokračovat, to je ten tvůj kapitalismus